امروز : 09 مهر 1402
معاونت بهداشت
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
اخبار معاونت
مشاهده همه
09 مهر 1402
برنامه غربالگری و خطرسنجی بیماری های قلبی عروقی برای کارکنان ستاد معاونت بهداشت انجام شد
به مناسبت روز جهانی قلب مصادف با 7 مهرماه، کارکنان ستاد معاونت بهداشت دانشگاه، مورد غربالگری و خطرسنجی بیماری های قلبی عروقی قرار گرفتند.
09 مهر 1402
جلسه هماهنگی فرهنگسازی در زمینه اهمیت نمک یددار برگزار شد
جلسه هماهنگی فرهنگسازی در زمینه اهمیت نمک یددار، به منظور برنامه ریزی در زمینه آموزش و اطلاع رسانی به گروههای مختلف هدف با حضور معاون فنی و کارشناسان واحدهای مرتبط روز شنبه مورخ 1402/7/8 در سالن زنده یاد محمد تقی رعیت معاونت بهداشت دانشگاه برگزار گردید.
08 مهر 1402
آزمون ایستگاهی ارزیابی مهارت عملی احیای پایه، ویژه پزشکان مراکز و مراقبین سلامت مرد برگزار شد
آزمون ایستگاهی ارزیابی مهارت عملی احیای پایه ویژه پزشکان مراکز و مراقبین سلامت مرد، در روزهای دوشنبه مورخ 1402/7/3 و سه شنبه 1402/7/4 به مدت دو روز در مرکز بهورزی برگزار شد.
08 مهر 1402
مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس برگزار شد
مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس به همراه تجلیل از فرزندان معظم شهدای شاغل در حوزه معاونت بهداشت دانشگاه، روز چهار شنبه مورخ پنجم مهرماه در سالن سلامت این معاونت برگزار شد.
07 مهر 1402
رشد 100 درصدی ارائه خدمت خطرسنجی بیماری های قلبی عروقی در سال 1402
معاون بهداشت دانشگاه با اعلام ارائه خدمت خطرسنجی بیماری های قلبی عروقی برای 44319 نفر از جمعیت بالای 30 سال تحت پوشش دانشگاه در 5 ماهه اول سال جاری از رشد 100 درصدی ارائه این خدمت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
05 مهر 1402
کمیته فنی اجرایی بیماریهای منتقله از پشه آئدس در معاونت بهداشت کاشان تشکیل شد
هشتمین کمیته فنی اجرایی بیماریهای منتقله از پشه آئدس با حضور معاون بهداشت دانشگاه و سایر اعضاء روز چهارشنبه مورخ 1402/7/5در دفتر معاونت بهداشت کاشان برگزار شد.
05 مهر 1402
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: میزان ابتلا به ‌هاری در ایران یک هفتادم دنیاست
معاون بهداشت دانشگاه در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به نامگذاری ششم مهرماه (28سپتامبر) به عنوان روز جهانی هاری گفت: . با وجود بالاتر بودن آمار حیوان‌گزیدگی در ایران نسبت به متوسط جهانی، میزان ابتلا به ‌هاری در ایران یک هفتادم دنیاست.
04 مهر 1402
جلسه هماهنگی روز جهانی قلب برگزار شد
جلسه هماهنگی روز جهانی قلب با حضور معاون فنی معاونت بهداشت و کارشناسان مسئول واحد های ستادی معاونت بهداشت و کارشناسان برنامه قلب و عروق مراکز بهداشت شهرستان های تابعه روز سه شنبه مورخ 1402/7/4 برگزار شد.
04 مهر 1402
کمیته فنی معاونت بهداشت برگزار شد
کمیته فنی معاونت بهداشت با حضور معاون بهداشت دانشگاه، رییس مرکز بهداشت دانشگاه و سایر اعضا در روز دوشنبه مورخ 3/7/1402 در دفتر معاونت بهداشت دانشگاه برگزار شد.
04 مهر 1402
آمادگی برای محافظت از سلامت مردم، در هر مکان و هر روز
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان شعار امسال روز جهانی بهداشت محیط با عنوان"آمادگی برای محافظت از سلامت مردم، در هر مکان و در هر روز" را فرصت مغتنمی پیش روی مدیران نظام سلامت و حوزه های بین بخشی جهت تمرکز بر روی موضوعات بهداشتی محیطی در رویکردهای سیاستی و راهبردی دانست.
36
مراکز جامع سلامت
57
پایگاه های سلامت
800
پرسنل

547 هزار نفر

جمعیت تحت پوشش دانشگاه
سوالات متداول سلامت خانواده و نظام ارجاع
برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع چیست و چه منافعی دارد؟
یکی از موضوعات مهم ر پزشکی ، « کیفیت » ارتباط بیمار و پزشک است . ارتباط صحیح و موثر بین تیم سلامت و خدمت گیرندگان می تواند به ایجاد « اعتماد و امنیت روانی » منجر شود که در فرایند بهبود بیماران نقش بسیار مهمی دارد . اجرای صحیح برنامه پزشکی خانواده با به حداقل رساندن بار مالی برای بیمار ، تداوم و پیگیری مراقبت از خدمت گیرنده ، مشارکت دادن بیمار در تصمیمات درمانی می تواند در « بهبود و تبلور اعتمادبخش پزشک و بیمار » نقش مهمی داشته باشد . همه افراد در هر گروه سنی چه افراد سالم و چه افراد با بیماری پنهان و بدون علامت و یا بیماران دارای علامت ، برای حفظ و افزایش سلامت خود می توانند به تیم پزشکی خانواده مراجعه کنند . وقتی کسی با مشکل سلامتی مواجه می شود ، باید با تیم سلامت و « پزشک خانواده » خود به عنوان اولین ارائه دهندگان خدمات سلامت تماس بگیرد . « پزشک خانواده » از دانش و مهارت خود برای تشخیص و درمان انواع مسائل پزشکی استفاده می کند و در موارد لازم ( در صورت نیاز بیمار ) بیماران را برای مشاوره های تشخیصی یا درمانی به متخصصان یا مشاورین دیگر ارجاع می دهد . تمام اعضای خانواده به صورت دوره ای توسط « تیم پزشکی خانواده » ویزیت و معاینه می شوند و « پزشک خانواده » بر کلیه اقدامات و فعالیت های بهداشتی و درمانی انجام شده توسط تیم پزشکی خانواده نظارت می کند .
هدف از اجرای برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع چیست ؟
1- ترویج سبک زندگی سالم ، خودمراقبتی و فرهنگ سلامت 2- جامع نگری و جامعه نگری و ارتقای سلامت فرد ، خانواده و جامعه 3- پیشگیری از بیماری های شایع و مهم بر اساس نیاز فرد 4- شناسایی زود هنگام بیماری ها ( ترجیحا قبل از علامت دار شدن ) و درمان زودهنگام آنها 5- درمان بیماریها و تسهیل دسترسی به خدمات« با کیفیت » تشخیصی درمانی و سلامت محور «مورد نیاز» افراد به شکل مقرون به صرفه برای همه افراد 6- ارائه خدمات بر اساس نیازسنجی سلامت فرد ، خانواده و جامعه با بهره گیری از مشاوره سایر رشته های پزشکی و خدمات سلامت و نه صرفا تعدادی بسته خدمتی محدود
خدمات تیم پزشکی خانواده شامل چه اقداماتی می باشد؟
انجام مراقبت هایی مانند اندازه گیری و بررسی مراحل رشد و تکامل کودکان ، تغذیه ، مکمل های دارویی ،کم کاری تیروئید ، تجویز واکسن ، بررسی بینایی ، بررسی شنوایی و ... می باشد .
خدمات تیم پزشکی خانواده برای بزرگسالان شامل چه اقداماتی می باشد؟
شامل « کنترل وزن » ، « کنترل فشارخون » ، « ارزیابی عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی » ، « ارزیابی های تشخیصی برای احتمال ابتلا به سرطان های پستان ، روده و ... » ، « آزمایش های سالیانه » و دیگر اقدامات بهداشتی و درمانی بر اساس سن و سایر عوامل موثر بر سلامتی فرد از جمله بارداری می باشد. .
خدمات تیم پزشکی خانواده در زمینه خودمراقبتی چیست؟
تیم پزشکی خانواده با اختصاص وقت کافی برای دادن آموزش های لازم به گیرنده خدمت کمک می کند تا او با تغییر رفتار و اتخاذ سبک زندگی سالم و در صورت نیاز دریافت درمان های سرپایی یا مراقبت در منزل ، سریع تر سلامت خود را باز یابد . در برنامه سلامت خانواده هدف ، صرفا درمان بیماری نیست وحفظ و بهبود سلامت فرد و خانواده ، هدف نهایی است . ثبت سوابق پزشکی فرد در پرونده الکترونیکی سلامت ، علاوه بر کم کردن نیاز به تکرار آزمایشات و اقدامات تشخیصی ، کاهش هزینه های مالی مربوطه ، شناخت کامل « پزشک خانواده » از بیمار ، منجر به انجام اقدامات درمانی مناسب و کاهش تعداد مراجعه به پزشک می شود . در صورتی که « پزشک خانواده » بررسی های بیشتر برای ادامه روند تشخیص و درمان بیمار را نیاز بداند ، « تیم پزشک خانواده » برای دریافت نوبت از مناسب ترین و مرتبط ترین « پزشک متخصص » برای بیمار اقدام می کند .