امروز : 01 مرداد 1403
معاونت بهداشت
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
  • 1402/07/24 - 16:02
  • 151
  • زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه
  • /ZzRB

اثر رژیم کتوژنیک در مقابل رژیم مدیترانه ای بر هموگلوبین و گلیکوزیله در افراد مبتلا به پیش دیابت

در مورد اینکه چه نوع از رژیم غذایی به ویژه رژیم های کم کربوهیدرات برای افراد مبتلا به پیش دیابت و دیابت نوع 2 مناسب تر است توافق مشخصی وجود ندارد.در این مطالعه دو نوع رژیم کم کربوهیدرات (مدیترانه ای و کتوژنیک)و اثرات شان بر کنترل گلوکز و عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی با هم مقایسه شدند.این رژیم ها سه شباهت (ترکیب سبزیجات غیر نشاسته ای، حذف قندهای افزوده شده و غلات تصفیه شده) و سه تفاوت (حبوبات، میوه ها، غلات تصفیه نشده) داشتند.

افراد شرکت کننده در مطالعه 40 نفر بودند که همگی بالای 18 سال سن داشتند و مبتلا به پیش دیابت و یا دیابت نوع 2 بودند که به مدت 12 هفته یکی از دو رژیم تعیین شده را استفاده کردند. در رژیم مدیترانه ای حبوبات، میوه ها و غلات کامل بود و در رژیم کتوژنیک هیچ یک ازاین مواد نبود.

در پایان مشخص شد که میزان تغییرات هموگلوبین گلیکولیزه در بین هر دو گروه کاهش داشت و با نوع رژیم مرتبط نبود. رژیم کتوژنیک منجر به کاهش بیشتر تری گلیسیرید شد اما کلسترول LDL را بالاتر برد و منجر به خطرات بیشتر بیماری های قلبی و عروقی شد که این مورد می تواند به دلیل عدم دریافت مود مغذی کمتر و نبود حبوبات، میوه ها و غلات در رژیم کتوژنیک باشد. همچنین رژیم کتوژنیک پایداری کمتری نسبت به رژیم مدیترانه ای داشت.

متن کامل این مقاله را اینجا مطالعه کنید.

منبع: پرتال آموزشی دفتر بهبود تغذیه

 

 

  • گروه خبری : اطلاعیه های معاونت
  • کد خبر : 108790
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید