توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

6:45:50 PM 1401 / 07 / 13
 
نکات آموزشی بهداشتی

خودمراقبتی در سرطان(شماره 1 )

یادداشت// واحد بیماریهای غیرواگیر

خودمراقبتی در سرطان(شماره 1 )

 

 

اصول ده گانه در پیشگیری از سرطان:

1-از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

2-وزن خود را در حالت ایده آل نگه دارید.                         

3-فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

4-تغذیه سالم داشته باشید.

5-در منزل و محیط کار اصول ایمنی را رعایت کنید.

6-خود را در برابر عفونت ها محافظت کنید.                                    

7-از پوست خود محافظت کنید.

8-زندگی روانی معنوی سالمی داشته باشید.

9-زندگی اجتماعی سالمی داشته باشید.

10-در صورت دارا بودن علایم هشدار دهنده سرطان به پزشک مراجعه کنید.

تاثیر دخانیات در بروز سرطان :

مصرف سیگار یکی از مهمترین عوامل خطر سرطان ریه است. بیش از 4هزارماده شیمیایی در دود سیگار وجود دارد که بیش از 60 نوع آن سرطان زا است. مواجهه زودرس با دود سیگار مخصوصاً در کودکان و نوجوانان خطر سرطان ریه را چندین برابر افزایش می‌دهد.با مصرف روزانه 20 نخ سیگار خطر سرطان لوزالمعده در مردان 5 برابر و در زنان 6 برابر می شود.مردان سیگاری 70% و زنان سیگاری 40% احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان کلیه و مثانه دارند .خطر سرطان دهان و گلو با افزایش تعداد سیگار مصرفی افزایش   می یابد. مصرف تنباکو به صورت جویدنی و مصرف پیپ یک عامل خطر مهم برای سرطان های دهان،حلق و مری است .افراد سیگاری 2برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

 

طبق بررسی ها 50% آقایان و 37% خانم ها در ایران قلیان را تجربه کرده اند. یک ساعت در معرض دود قلیان دیگران بودن برابر است با مصرف هم زمان 6تا 8 نخ سیگاراست .مصرف یک قلیان به مدت 45دقیقه برابر است با مصرف 45 تا 70 سیگار در عرض یک ساعت است .مصرف تنباکو شیوع زخم معده راافزایش داده و باعث افزایش خطر سرطان معده می‌شود.

 

تاثیر وزن نامطلوب در بروز سرطان :

وزن خود را در حالت ایده آل نگه دارید. افرادچاق بافت چربی بیشتری دارند که این بافت می تواند باعث تولید هورمونهای انسولین و استروژن شود که میتواند باعث رشد سلولهای سرطانی شود.اضافه وزن احتمال ابتلا به سرطانهای رحم ،کلیه ، ریه ،مری ،روده بزرگ پستان(خصوصا زنان یائسه)، پروستات را افزایش میدهد.

 

 تعریف اضافه وزن:                                                                                   

1-  دور کمر بزرگتر از 80 سانتی متربرای زنان یا 94 سانتی متر برای مردان

2-BMIبیشتر از 25

 

بهترین شیوه برای کاهش وزن، تغییر در شیوه زندگی(کاهش میزان انرژی دریافتی و افزایش فعالیت بدنی)از کاهش و افزایش وزن مکرر بپرهیزید چون اندکی بر خطر سرطان تأثیر دارد.

تاثیر عدم تحرک در بروز سرطان :                       

فعالیت بدنی منظم داشته باشید.35درصد افراد 15تا 64 سال هیچ فعالیت فیزیکی انجام نمی دهند .فعالیت منظم بدنی، خطر سرطان را به روش های مختلف کاهش می دهد، از جمله:تنظیم وزن بدن ،کاهش عوامل التهابی ،تنظیم سطح هورمون ها ،تنظیم کارکرد انسولین ،تقویت دستگاه ایمنی .فعالیت بدنی منظم احتمال ابتلا به سرطان هایی چون پستان و روده بزرگ(30تا 40 درصد) سرطان رحم(20تا 40 درصد)،سرطان ریه(20 درصد)،پروستات را کاهش می دهد.

مطلوب این است هفته ای 150 دقیقه ورزش کنید یا 75 دقیقه ورزش متوسط داشته باشید و بهتر آنکه روزانه 30 دقیقه ورزش کنید به طوریکه ضربان قلب شما بالا برود.

    

گروه بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی

دانشگاه علوم پزشکی کاشان

زمستان 99                                

ساعت : 8:58 -  روز  : شنبه  - 11 /  11 / 1399 /  شماره خبر : 33 / تعداد نمايش :886

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر