توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

8:16:33 PM 1399 / 11 / 01
 
نکات آموزشی بهداشتی

فشارخون

فشارخون:

بدانیم واقدام کنیم

بیماری فشارخون بالا ،اولین عامل خطر در مرگ و ایجاد ناتوانی در جهان و ایران است. این عامل خطر تا حدود زیادی قابل پیشگیری و البته کاملاً قابل کنترل است.

اگر فشارخون از حد طبیعی بالاتر رود، عوارض مهمی بدنبال دارد. فشارخون بالا یکی از عوامل خطرساز بیماری های عروق کرونر قلب(عروقی که به قلب خون می رسانند) است و علاوه بر قلب(سکته قلبی و نارسایی قلبی ) به اعضای حیاتی مهم دیگری مثل مغز(سکته مغزی)،کلیه(نارسایی مزمن کلیوی) و چشم (اختلال دید به علت خونریزی شبکیه) نیز آسیب جدی می رساند.

فشارخون بالا علیرغم آن که به آسانی و از طریق اندازه گیری منظم ، تشخیص داده می شود، غالباً بدون علامت و بسیار شایع است و در صورتی که کنترل نشود منجر به عوارض مرگباری می شود. در یک فرد سالم ودر حال استراحت فشارخون کمتر از 80/120 میلی متر جیوه است.

کاهش مصرف نمک ،متعادل کردن رژیم غذایی و مصرف میوه وسبزیجات حداقل 5 وعده ،ترک مصرف الکل ،مصرف نکردن دخانیات ، کنترل وزن و فعالیت بدنی منظم باشدت متوسط حداقل نیم ساعت دراکثر روزهای هفته (یا 150 دقیقه درهفته)، از راههای کنترل و پیشگیری از ابتلا به فشارخون بالاست.

در اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون بالا ، که از تاریخ 27 اردیبهشت ماه لغایت 15 تیرماه همزمان با سراسر کشور در شهر کاشان در حال انجام است که تا کنون فشار خون حدود 100000 نفر از افراد بالای 30 سال ،زنان باردار و بیماران کلیوی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان اندازه گیری و ثبت شده است.

همشهریان عزیز می توانند به دو صورت حضوری با مراجعه به مراکز  و پایگاههای سلامت وکنترل فشار خون و غیر حضوری از طریق مراجعه به سامانه Salamat.gov.ir  ، فشار خون خود را اندازه گیری و ثبت نمایند.

همچنین در راستای اجرای این طرح، نمایشگاه بسیج ملی کنترل فشار خون از تاریخ یکم لغایت پانزدهم تیر ماه در محل نگارخانه کوشک کمال الملک ( میدان کمال الملک) برپا می گردد که درحاشیه این نمایشگاه علاوه برآموزش و مشاوره ، فشارخون بازدید کنندگان نیز به صورت رایگان اندازه گیری و ثبت می گردد.

ساعت : 18:22 -  روز  : چهار شنبه  - 12 /  4 / 1398 /  شماره خبر : 33 / تعداد نمايش :434

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر