توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

4:03:36 AM 1398 / 02 / 31
 
نکات آموزشی بهداشتی

از هر 10 فرد مبتلا به سرطان ریه، 9 نفر مصرف کننده دخانیات می باشندکاشان

از هر 10 فرد مبتلا به سرطان ریه، 9 نفر مصرف کننده دخانیات می باشند

دخانیات باعث چه سرطان هایی می شود؟. مصرف دخانیات سبب افزایش خطر بروز بسیاری از سرطان ها در بدن می شود از جمله سرطان های سر و گردن،سرطان ریه، سرطان های گوارشی مانند معده و مری،لوزالمعده و روده، سرطان های ادراری مانند مثانه و کلیه، سرطان گردن رحم و سرطان خون.


سیگار را ترک کنید ولی قلیان را جایگزین آن نکنید!

بسیاری از ما درباره ضررهای سیگار می دانیم و نسبت به آن سختگیرتر هستیم و اگر متوجه شویم فرزندمان سیگاری است او را توبیخ می کنیم و دچار نگرانی میشویم اما این حساسیت را درباره قلیان نداریم. قلیان را راحت به خانه های خود راه میدهیم و حتی اگر فرزندمان لبی هم به آن زد ناراحت نمی شویم و سختگیری نمی کنیم. همچنین بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که قلیان از سیگار خطر کمتری دارد. در حالیکه دربسیاری از موارد قلیان مضرتر هم هست. توتون قلیان بسیار نامرغوب است و مواد مصنوعی افزودنی به آن گازهای سمی زیادی تولیدمی کند.قلیان 400 مادۀ سمی و سرطا نزا دارد.

تنباکوهای میوه ای علاوه بر این 400 نوع سم،مواد مضرتری نیز دارند که از پوست میوه تخمیر شده با مواد افزودنی تهیه می شوند و می توانند باعث آلرژی، آسم و حساسیت شوند.

نیکوتین هم که مادۀ اعتیادآور تنباکو است،باعث می شود فردی که قلیان می کشد برای تأمین نیاز خود در طول زمان قلیان بیشتری بکشد. علاوه بر آن شما در هنگام کشیدن قلیان،پک های عمیق تری می زنید و همچنین مدت زمان زیادتری را صرف می کنید  در نتیجه، یک قلیان می تواند دهها برابر یک سیگار دود و گازسمی وارد ریه شما کند.


هر وعده قلیان معادل 100 - 50 نخ سیگار است،بیش از 80 درصد افراد معتاد ، ابتدا با سیگار شروع کردند.

انواع دود سیگار:
شاید تا بحال نمی دانستید، ولی دود سیگار انواع مختلفی دارد که هریک به نوبه خودمضراتی دارند:
دود سیگار دست اول: این دود، دودی است که بطور مستقیم به وسیله فرد سیگاری استنشاق می شود.
دود سیگار دست دوم: دود سیگار دست دوم، دود سیگاری است که در محیط وجود داردو دیگران آن را استنشاق می کنند. به افرادی که این دود را استنشاق می کنند "سیگاری دست دوم" گفته می شود. این سیگار یهای دست دوم افرادی هستند که خودشان سیگارنمی کشند بلکه فقط دود حاصل از تدخین تنباکو توسط دیگران را استنشاق می کنند. یعنی مثلا پدر، مادر یا همسر شما سیگار می کشند و دود آن به اجبار وارد ریه شما هم میشود.باحضور به مدت یک ساعت در یک اطاق پر از دود سیگار، یک فرد غیرسیگاری ممکن است معادل کشیدن 5 تا 10 سیگار، مواد سمی موجود در دود سیگار را استنشاق کند. اهمیت این نوع استنشاق دود سیگار در سال های اخیر روشن تر شده است.

طبق گزار شهای سازمان جهانی بهداشت، یکی از هر 10 مرگ ناشی از مصرف دخانیات، در افراد سیگاری دست دوم
اتفاق می افتد.قرارگرفتن در معرض دود محیطی سیگار باعث افزایش خطر عفونتهای تنفسی در کودکان میشود. پس فرقی نمی کند خودتان سیگار بکشید، و یا در مکانی حضور پیدا کنید که فضای آن مملو از دود سیگار است.


دود سیگار دست سوم: این دود، باقیمانده دود محیطی یا دست دوم بر روی سطوح است.دود حاصل از مصرف دخانیات به شدت جذب سطوح درون خانه مانند دیوار، سقف، و وسایل خانه مانند فرش و پرده و اسباب و اثاث خانه و همچنین لباسها می شود.این دود دست سوم به راحتی از راه پوست، استنشاق غبار و بلع، جذب بدن می شود. این یک خطر بهداشتی است که اخیرا اهمیت آن شناخته شده است.


نکته کلیدی: اگر غیرسیگاری هستید، به دیگران اجازه ندهید در منزل شما سیگار بکشند،بخصوص زمانی که کودکی در خانه شما حضور دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
 

ساعت : 8:11 -  روز  : سه شنبه  - 14 /  11 / 1393 /  شماره خبر : 33 / تعداد نمايش :1478

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر