توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

2:55:02 PM 1397 / 11 / 28
 
اطلاعیه های معاونت

7 مهر ماه 96 روز جهانی قلب کاشان

7 مهر ماه 96 روز جهانی قلب

اتحادیه جهانی قلب از سال 2005 میلادی، یکی از روزهای اواخر ماه سپتامبر را بعنوان روز جهانی قلب برای افزایش آگاهی جهانیان درخصوص بیماریهای قلبی- عروقی معین کرده است. این روز نقش مهمی در حساس سازی و اطلاع رسانی درخصوص سلامت قلب و عروق دارد.

بیماری قلبی عروقی همچنان اولین عامل هدایت کننده و مهم مرگ و ناتوانی در دنیا است و سالانه سبب مرگ بیش از 5/17 میلیون نفر می گردد. این مرگ ها شامل یک سوم تمام مرگ ها روی کره زمین و نیمی از همه مرگ های مرتبط با بیماری های غیرواگیر هستند. حدود 80% این مرگها در کشورهای با درآمد کم و متوسطی که منابع انسانی و مالی آنها برای پرداختن به بار بیماریهای قلبی عروقی در حداقل است، رخ می دهند.

بیماری قلبی عروقی شامل بیماریهای ناشی از قلب، عروق مغزی و عروق خونی هستند و شایع ترین این بیماری ها، بیماری عروق کرونر قلب ( مانند حمله های قلبی ) و بیماری عروق مغزی ( مانند سکته مغزی ) هستند. عوامل خطر کلیدی مهم این بیماریها رژیم غذایی نامناسب، فعالیت بدنی کم، مصرف دخانیات، اختلال چربی های خون، دیابت و فشارخون بالا هستند که کنترل و کاهش این عوامل خطر، نقش مهمی در کاهش ابتلا به بیماری قلبی عروقی دارد. یکی از مهمترین اهداف برنامه ایراپن نیز پیشگیری از حوادث کشنده و غیر کشنده قلبی- مغزی با تعیین احتمال بروز سکته های قلبی- مغزی، شناسائی و مراقبت ادغام یافته بیماریهای قلبی عروقی، دیابت، فشارخون و کنترل عوامل خطر مربوطه است. یکی از موانع مهم در کنترل مؤثر بیماری قلبی عروقی ( بیماریهای ایسکمیک/ عروق کرونر قلب ) شیوع عوامل خطر این بیماریها از جمله فشارخون بالا، قند خون بالا و کلسترول خون بالا و بی اطلاعی مردم از مقادیر عوامل خطر خودشان است. برای رفع این مشکل مراحل قابل انجام ساده ای برای ارزیابی معمول این عوامل خطر در مراکز بهداشتی درمانی و محل های تجمعی و در دسترس مانند محل های کار، مدارس، دانشگاه ها، مراکز نظامی و .... و پیشگیری و کنترل آنها وجود دارد که می تواند نقش مهمی در کاهش بار این بیماری داشته باشد.

روز جهانی قلب امسال در تاریخ 7 مهر ماه 1396 ( 29 سپتامبر ) تعیین شده است و شعار آن « همه با هم برای سلامتی قلب » ، « Share the Power» است. هدف این روز به اشتراک گذاشتن اقداماتی است که برای نیرو بخشیدن به زندگی با ایجاد چند تغییر ساده روزانه برای حفظ سلامت قلب صورت می گیرد. این روز یک نقش واقعی در تغییر همه این موارد بازی می کند و یک فرصت جهانی، محرک و برانگیزاننده مهمی است که می توان برای افزایش آگاهی و تشویق افراد، اعضای خانواده، جوامع سیاستگذاران و تصمیم گیران در طول سال از آن استفاده کرد. این روز در واقع شروع برنامه و فعالیتهایی است که باید در طول سال ادامه یابد. همکاری همه ذینفعان و افراد جامعه با هم می تواند قدرتی برای پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی و کاهش بار بیماری و مرگ های زودرس ناشی از آن، داشته باشد که می تواند به افراد در هر نقطه ای از جهان برای داشتن زندگی طولانی تر، بهتر همراه با سلامت قلب، کمک کند.

قلب مرکز سلامتی هر فرد است و باید مراقبتی از قلب شود که شایسته آن است. فقط چند اقدام ساده مانند تغذیه سالم تر، کاهش مصرف الکل، فعالیت بدنی بیشتر و ترک دخانیات می تواند سلامت قلب و رفاه کلی را بهبود ببخشد. برای آگاهی از وضعیت سلامت قلب لازم است هر فرد از مقادیر عوامل خطر قلبی عروقی و میزان احتمال خطر بروز حوادث قلبی عروقی خود ( مانند سکته های قلبی و مغزی ) طی ده سال آینده و مفهوم آن مطلع شود و براساس آن اقدامات لازم برای پیشگیری و درمان را انجام دهد.

ساعت : 13:21 -  روز  : دو شنبه  - 10 /  7 / 1396 /  شماره خبر : 32 / تعداد نمايش :488

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر