توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

10:30:43 PM 1397 / 08 / 24
 
اطلاعیه های معاونت

شعار روز جهانی هپاتیت در سال1396 حذف هپاتیت ( Eliminate hepatitis)کاشان

ششم مرداد روز جهانی هپاتیت

شعار روز جهانی هپاتیت در سال1396 حذف هپاتیت ( Eliminate hepatitis)

روز جهانی هپاتیت در 28 جولای 2017 فرصتی است برای تقویت تمام تلاش ها برای اجرای اولویت جهانی بهداشت جهانی در زمینه هپاتیت ویروسی طی سال های  2016تا2021 و کمک به دولتها در دستیابی به هدف نهایی یعنی برای از بین بردن هپاتیت.

هپاتیت ویروسی یک مشکل بزرگ بهداشت جهانی است و نیاز به پاسخ فوری دارد.در اواخر سال2015 حدود 325 میلیون نفر با هپاتیت مزمن زندگی میکردند.در سراسر جهان، در سال 2015  حدود 257 میلیون نفر مبتلا به عفونت هپاتیتB (HBV) و 71 میلیون نفر با ویروس هپاتیتC (HCV) زندگی می کردند.

تا پایان سال 2015، تنها 9٪از افراد مبتلا بهHBV و 20٪از افراد مبتلا بهHCV مورد آزمایش و تشخیص قرار گرفتند. از افراد مبتلا به عفونتHBV، 8٪(یا 1.7 میلیون نفر) در معرض درمان بودند، در حالی که 7٪از افراد مبتلا به عفونتHCV (یا 1.1 میلیون نفر) در سال 2015 شروع به درمان کرده بودند.

اهداف جهانی برای سال 2030 عبارتند از: 90٪افراد مبتلا به عفونت هایHBV وHCV تست شده و 80٪از افراد واجد شرایط با درمان مواجه می شوند.هپاتیت ویروسی باعث مرگ 1.34 میلیون نفر در سال 2015 شده است - مشابه با مرگ و میر سل و مرگ و میر ناشی از ویروسHIV است. مرگ و میر هپاتیت در حال افزایش است.لذا دستیابی به هدف حذف تا 2030 بیش از حد بلندپروازانه نیست.

هپاتیت چیست؟

هپاتیت بیماری است که کبد را متورم کرده و فعالیت آن را مختل میکند.این بیماری به علت های مختلفی ایجاد میشود و یکی از علت های آن ویروس ها میباشند که از بین آنها ویروس نوع بی و سی بیش از بقیه ویروسها از اهمیت برخوردار است. این دو نوع ویروس سهم قابل توجهی از مرگ و میر،ناتوانی،هزینه اقتصادی و اجتماعی را برای خانواده ها دارد.هر ساله حد اقل یک میلیون نفر در جهان در اثر هپاتیت های ویروسی می میرند.

پس از ورود ویروس به بدن علائم بیماری در برخی افراد چند هفته تا چند ماه بعد بروز میکند . ( بسته به نوع ویروس) علائمی همچون سرماخوردگی،بی اشتهایی،تهوع،تب،ضعف ،درد خفیف شکم،زردی و پر رنگ شدن ادرار و سفیدی چشم ودرد مفاصل برخی از نشانه های بیماری میبا شد. و این بیماری فقط باآزمایش خون قابل شناسایی میباشد.

آلودگی به ویروس به طور عمده در اثر تماس با خون و ترشحات بدن میباشد. ویروس هپاتیت بی در حرارت اتاق تا 6 ماه و در یک لیوان خشک تا 4 هفته زنده میماند ولی پس از جوشاندن به مدت 5 دقسقه از بین میرود. از راههای ورود ویروس به بدن موارد زیر را میتوان ذکر نمود.

1- تزریق خون و فراورده های خونی آلوده

2-از طریق از طریق تماس جنسی محافظت نشده با فرد آلوده(هپاتیت سی از این راه کمتر منتقل میشود)

3-مادر مبتلا به نوزاد

4-استفاده از وسایل شخصی دیگران مثل مسواک،ناخن گیر،تیغ مشترک،سرنگ مشترک و هرگونه وسیله ای که تماس خونی ایجاد کند.

5-دریافت خدمات دندنپزشکی از مکانهای نامعتبر

ساعت : 20:1 -  روز  : پنج شنبه  - 5 /  5 / 1396 /  شماره خبر : 32 / تعداد نمايش :781

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر