توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

2:40:46 PM 1402 / 03 / 08
 
اطلاعیه های معاونت

سقط جنین

سقط عمدی جنین و عوارض آن

 

فرزندان خودرا از بیم تنگدستی نکشید .این ماهستیم که آنان و شما را روزی می دهیم .یقینا" کشتن آنان گناهی است بزرگ"

الاسراء آیه31 

 

جنین انسان موجودی با ارزش به حساب می آید که دارای حرمت بوده و از حقوق قانونی حیات برخوردار است. از مهمترین حقوق جنین، حق حیات آن و نیز برخورداری از سلامت جسمی است و هرگونه ایجاد جرح و نقص عضو، غیر اخلاقی و غیر شرعی محسوب می گردد.از این رو سقط به معنی نادیده گرفتن حیات جنین قبل از زایمان است .

در فرهنگ باستانی ما سقط عمدی به طور مطلق مورد نکوهش بوده است و این عمل را به عنوان قتل وارث خانواده جرم می دانند. سقط، گاهی خودبخودی است که خود علل مختلف مربوط به مادر و جنین را دربرمی گیرد .

سقط عمدی یکی از پدیده هایی است که در سراسر جهان مشاهده می شود و فارغ از قانونی یا غیرقانونی بودن آن براساس مقررات هر کشور ، در اکثریت جوامع جهان به عنوان یک امر غیر عادی تلقی می شود.

سقط های جنایی در جمهوری اسلامی ایران همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان کاملا غیرطبی ، غیرعلمی و غیرقانونی است این نوع سقط در شرع مقدس اسلام حرام و قتل نفس تلقی می شود و عامل و عوامل آن همچون قاتلین در حوزه های اجتماعی و قضایی قضاوت می شوند.

مشکل اصلی جامعه ای که مرتکب سقط جنین می شود این است که جنین را انسان نمی پندارد و برای آن احترامی قائل نیست و حال آنکه به محض صورت گرفتن لقاح مرتبه ای از وجود انسانی کلید خورده و محقق شده است و اسقاط جنین از همان لحظه انعقاد نطفه است و همانگونه که قتل یک انسان کامل از دیدگاه شریعت، اخلاق و انسانیت زشت شمرده می شود سلب حیات از یک جنین نیز میزانی از همان زشتی را دارا است.

سقط عمدی جنین :

سقط جنین به ختم بارداری قبل از هفته 22 بارداری اطلاق می گردد و به صورت خودبخودی و یا به صورت عمدی و بنا به درخواست مادر انجام می شود .

سقط عمدی به سلامت جسمی و روانی مادر آسیب جدی می رساند به خاطر داشته باشید رحم، اندام بسیار آسیب پذیری است  هرگونه دست کاری در آن به شکل دارویی (اعم از گیاهی یا شیمیایی) یا فیزیکی (وارد نمودن ضربات بیرونی و درونی) به منظور سقط جنین ممکن است منجر به عوارض جدی و حتی مرگ مادر شود.

در مادرانی که به صورت عمدی و با مراجعه به اشخاص فاقد مهارت و مکان های غیر استاندارد یا با تهیه خودسرانه داروهای سقط جنین از اماکن نامعتبر مثل عطاری ها اقدام به سقط جنین می نمایند احتمال عوارض آن در مقایسه با سقط خودبخودی جنین به صورت چشمگیری افزایش می یابد.

مهمترین عوارض جسمی و روانی سقط عمدی جنین می توان به موارد ذیل اشاره کرد

عوارض پزشکی سقط :

 • ناباروری
 • خونریزی
 • ازدست دادن رحم ناشی از خونریزی یا عفونت یا پارگی
 • عفونت به دلیل باقی ماندن بقایای بارداری

عوارض روانشناسی سقط عمدی :

 • افت کیفیت زندگی و روابط زناشویی و جنسی در خانمهای با تجربه سقط عمدی
 • در سه ماه اول پس از سقط جنین نرخ بستری مادران در بیمارستان روانپزشکی، بیش از 5 برابر جمعیت شاهد می باشد
 • اختلالات عصبی
 • اختلالات خلقی از جمله افسردگی در خانمهایی که سابقه سقط عمدی را دارند بیشتر است
 • انواع اختلالات اضطرابی و فوبیاها
 • اختلالات خواب ، رویاهای حاوی مضامین مربوط به زنده بودن فرزند، رویاهای تکراری اضطراب زا، هجوم ذهنی خاطرات سقط
 • احساس ترس، ناراحتی، سردرگمی، اضطراب و خدشه دارشدن رابطه با والدین در دیگر کودکان
 • احساس مشارکت در گناه و شرمساری از انجام این امر به فاصله دوسال از انجام سقط عمدی

عوارض سقط برای کودک حاصل از بارداری :

با توجه به اینکه برخی از خانمها دردوران بارداری برای انجام سقط القایی از برخی ازداروها استفاده می کنند در صورت موفق نبودن اقدام به سقط و تداوم بارداری تا زایمان، احتمال تولد کودک با معلولیت های جسمی و ذهنی را نباید از نظر دور داشت.

مادر گرامی : درصورتیکه به هر دلیلی سقط جنین برخلاف توصیه های شرعی و یا علمی  داشته اید در صورت بروز علایم زیر سریعا به پزشک یا نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه نمایید :

 • احساس تب و لرز
 • خونریزی واژینال در حد قاعدگی یا بیشتر
 • ترشحات بدبو واژینال و دردهای لگنی و شکمی

براساس نظر مراجع تقلید سقط عمدی جنین در هر هفته و یا ماه حاملگی حرام است و تصور بی اشکال بودن سقط جنین قبل از چهار ماهگی کاملا اشتباه است.

امام صادق (ع) در معرفی گناهان کبیره، از سقط عمدی جنین به عنوان قتل نفس یاد کردند و گناه قتل نفس را بزرگتر از گناه کفر به خدا دانسته اند.

ساعت : 12:47 -  روز  : چهار شنبه  - 27 /  2 / 1402 /  شماره خبر : 32 / تعداد نمايش :23

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر