توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

4:07:23 PM 1400 / 05 / 10
 
اخبار معاونت

شورای سلامت شهرستان در تاریخ 6/7/90 برگزار شد

      پیرو دعوتنامه شماره 1476-1/29/پ مورخ 4/7/90 سومین جلسه شورای سلامت در سال 90 مورخ 6/7/90 رأس ساعت 30/18 با حضور معاون محترم سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه کاشان و رئیس محترم دانشگاه و سایر اعضاء در سالن شهداء ستاد مرکزی دانشگاه تشکیل گردید.

      ابتدا پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آقای دکتر اعرابی رئیس محترم دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم به معاون محترم سیاسی اجتماعی فرمانداری و حضار درخصوص مناسبت های سلامت در مهر ماه از جمله روز جهانی هاری –روز جهانی قلب –روز جهانی ناشنوایان –روز جهانی سالمند –روز جهانی کودک –روز جهانی بهداشت روان –روز ملی مبارزه با سل –روز جهانی غذا –روز جهانی کمردرد –روز جهانی پوکی  استخوان –روز ملی سلامت زنان سخنانی ایراد فرمودند و اطلاع رسانی و ارائه راهکارهای مناسب و اجرائی توسط مسئولین دستگاههای دولتی و حضار جهت رسیدن به اهداف سلامت را خواستار شدند و در ادامه دستور کار جلسه را به قرار ذیل قرائت نمودند.

دستور کار جلسه :

-بررسی مصوبات جلسه قبل
-بررسی گاز سوز کردن وسایل نقلیه عمومی شهری (اتوبوسها)
-گزارش عملکرد دانشگاه در کنترل بیماری وبا و لزوم پیگیری تخصیص اعتبارات جهت رفع مشکلات
-بررسی راهکارهای غنی سازی آرد در کارخانجات آرد شهرستان کاشان

    

الف ) بررسی مصوبات جلسه قبل
مصوبه بند 1 : آقای مهندس فتحی مقدم کارشناس مسئول محترم بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه بیان نمودند مکاتبات لازم طی نامه شماره 6020/7/29/پ مورخ 16/5/90 به کلیه ادارات شهرستان انجام شده است و مقرر گردیده ادارات تا پایان دی ماه سالجاری نسبت به اجرایی نمودن آن اقدام نمایند.

مصوبه بند 2 : آقای دکتر خورشیدی سرپرست محترم معاونت غذا و دارو دانشگاه بیان نمودند که تیم 5 نفره از کارشناسان معاونت غذا و دارو و نماینده نظام پزشکی جهت بازدید از داروخانه ها تشکیل شده است که به داروخانه امتیاز داده می شود و اگر داروخانه ای 700 امتیاز لازم را کسب ننماید پروانه فعالیت آن باطل خواهد گردید.

مصوبه بند 3 : آقای دکتر خورشیدی سرپرست محترم معاونت غذا و دارو دانشگاه ضمن ارائه طرح فرهنگ سازی مصرف دارو در مردم به خصوص دانش آموزان و اقدامات انجام شده در سال قبل در مدارس ابتدائی نکاتی را در مورد برنامه های پیش بینی شده برای آموزش دانش آموزان راهنمایی و متوسطه بیان نمودند و در ادامه آقای حنطه ای درخصوص همکاری آموزش و پرورش در اجرائی شدن طرح مطالبی را عنوان نمودند.

مصوبه بند 4 :آقای دکتر خورشیدی سرپرست محترم معاونت غذا و دارو دانشگاه بیان نمودند جلساتی درخصوص غنی سازی آرد و بالا بودن کیفیت آن تشکیل گردیده است و مکاتبات لازم درخصوص تعیین تکلیف در زمینه غنی سازی آرد با معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت و درمان انجام شده است.

مصوبه بند 5 :آقای دکتر دهقانی رئیس محترم مرکز بهداشت شهرستان عنوان نمودند پوستر نان خوب و با کیفیت مطلوب (سبوس دار) تهیه شده و جهت اطلاع رسانی عمومی در نانوایهای سطح شهر توزیع گردیده است.

مصوبه بند 6 :تاکنون هیچ گونه استعلامی توسط اداره تربیت بدنی به معاونت های بهداشت و غذا و دارو دانشگاه ارسال نگردیده است.

مصوبه بند 7 :آقای دکتر خورشیدی سرپرست محترم معاونت غذا و دارو دانشگاه درخصوص مکمل های داروئی و غذایی عنوان نمودند که عرضه مکمل های داروئی در خارج از داروخانه ممنوع بوده و جزء داروهای قاچاق محسوب می گردد و مکمل های غذایی حتماً باید دارای لیبل یا برچسب که به عنوان مجوز از سازمان غذا و دارو معاونت وزارت متبوع می باشد ، باشند در غیر اینصورت بایستی طبق قانون جمع آوری گردد.

مصوبه بند 8 :آقای دکتر خورشیدی سرپرست محترم غذا و دارو دانشگاه درخصوص این مصوبه بیان نمودند جلسات آموزشی با همکاری اداره تربیت بدنی توسط کارشناسان معاونت غذا و دارو دانشگاه تشکیل شده است.

مصوبه بند 9 :به علت عدم حضور نماینده اداره تربیت بدنی در جلسه این مصوبه مطرح نگردید.

مصوبه بند 10 :آقای مهندس شاکری از شرکت آبفار درخصوص فعالیت های انجام شده درخصوص تأمین آب آشامیدنی روستاهایی که کمبود آب دارند و همچنین اخذ مجوزهای لازم درخصوص استفاده از آب زاینده رود سخنانی را ایراد نمودند و در ادامه آقای مهندس اسدی از شرکت آبفا درخصوص مشکلات و کمبود آب زاینده رود به دلیل خشکسالی نکاتی را بیان نمودند.

مصوبه بند 11 :آقای مهندس فتحی مقدم کارشناس مسئول محترم بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه عنوان نمودند جلسه ای در  تاریخ 5/6/90 با حضور اعضاء کمیته کارشناسی تشکیل گردیده و مقرر گردیده مصوبات آن اجرائی شده و در جلسه آتی شورا راهکاری اساسی ارائه گردد.

مصوبه بند 12 :آقای قپانی پور کارشناس محترم فرمانداری ویژه شهرستان درخصوص طرح موضوع خانوارهای غربت ها در کمیته فرهنگی فرمانداری سخنانی ایراد نموده و با توجه به کارشناسی های انجام شده مقرر گردیده که موضوع در جلسه آتی شورای تأمین شهرستان مطرح گردد.

ب ) بررسی گاز سوز نمودن وسایل نقلیه عمومی شهری (اتوبوس ها)

          آقای مهندس قهرمانی رئیس محترم اداره حفاظت محیط زیست شهرستان درخصوص مشکلات زیست محیطی که دود اتوبوس های گازوئیل سوز در سطح شهرستان برای مردم و محیط زیست بوجود می آورند نکاتی را بیان نموده و برای کاهش آلاینده های هوا و به حداقل رساندن مشکلاتی که این آلاینده بوجود می آورند همکاری شهرداری درخصوص گاز سوز کردن وسائل نقلیه عمومی به خصوص اتوبوس ها ، انجام معاینه فنی ، ارائه آمار اتوبوس های موجود و مراکز ارائه سوخت گاز و همچنین چالش ها و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد را خواستار شدند.

ج ) گزارش عملکرد دانشگاه در کنترل بیماری وبا و لزوم پیگیری تخصیص اعتبارات جهت رفع مشکلات

         آقای دکتر دهقانی رئیس محترم مرکز بهداشت شهرستان ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت معصومه و هفته دفاع مقدس به حضار در ابتدا مقدمه ای درخصوص بیماری التور در 14 استان کشور به خصوص شهرستان کاشان از سال 1388 تاکنون رابیان نموده که با توجه به آمارهای موجود بیشترین علت بیماری در سال 1390 را استفاده از آب چشمه و قنات های آلوده عنوان نمودند و در ادامه فعالیت های انجام شده درخصوص پیشگیری از این بیماری که توسط واحد مبارزه با بیماریها و بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه انجام شده را بیان نمودند و در آخر حمایت تمامی دانشگاههای دولتی و تخصیص اعتبارات جهت رفع مشکلات و پیشگیری از بروز بیماری وبا را خواستار شدند. 

در پایان جلسه آقای رضوان نژاد معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه کاشان ضمن تقدیر و تشکر از حضار و تبریک هفته دفاع مقدس و تولد حضرت معصومه و آغاز سال تحصیلی به پیشکسوتان ، مسئولین آموزش و پرورش و اساتید دانشگاه خواستار پیگیری و اجرای به موقع مصوبات شورای سلامت شدند و با توجه به جمع بندی موضوعات مصوبات جلسه را به شرح ذیل بیان فرمودند./ق 

مصوبات جلسه شورای سلامت شهرستان  مورخ 6/7/90

 

ردیف

عنوان مصوبه

مسؤول اجرا


زمان اجرا

1

مقرر گردید مصوبات جلسه قبل که در حال اجرا و اجرا نشده بود در اسرع وقت توسط ادارات مربوطه پیگیری گردیده و گزارش اقدامات انجام شده در جلسه آتی شورا ارائه گردد و دبیرخانه شورا موضوعات را پیگری نماید.

کلیه ادارات ذیربط

در اسرع وقت

2

مقرر گردید درخصوص مشکلات مربوط به خانوارهای غربت از طریق فرمانداری موضوع مورد پیگیری قرار گرفته و از دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست و شهرداری کاشان نیز جهت ارائه مشکلات جهت شرکت درجلسه شورای تأمین شهرستان دعوت بعمل آید.

فرمانداری

معاونت بهداشتی

محیط زیست

در اسرع وقت

3

مقرر گردید درخصوص گاز سوز کردن وسایل نقلیه عمومی کمیته ای با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی و با حضو نمایندگان اداره محیط زیست ، شهرداری ، پایانه های مسافربری ، اتوبوسرانی ، نیروی انتظامی ظرف مدت 20 روز تشکیل و گزارش اقدامات انجام شده در جلسه آتی شورا ارائه گردد.

دانشگاه علوم پزشکی 

20 روز

4

مقرر گردید مصوبات شورای دانش آموزی و مصوبات شورای سلامت که درخصوص دانش آموزان می باشد توسط آقای حنطه ای رئیس محترم آموزش و پرورش جهت اجرا برای کلیه اعضاء مرتبط ارسال گردد.

آموزش و پرورش

در اسرع وقت

5

مقرر گردید با توجه به فرا رسیدن روز جهانی سالمند جهت اتخاذ تصمیم های لازم جهت رفع مشکلات و سلامت سالمندان کمیته ای با مسئولیت اداره بهزیستی و با حضور نمایندگان معاونت بهداشتی دانشگاه ، ناجا ، اداره بازرگانی ، کانون بازنشستگان تشکیل گردد.

اداره بهزیستی

ادارات مرتبط

3 روز

6

مقرر گردید جهت پیشگیری از بروز بیماری وبا به خصوص در جمعه قالیشویان و نشلجی های مشهد اردهال دانشگاه علوم پزشکی تدابیر لازم را اندیشیده و کلیه اعضاء همکاری های لازم در این زمینه را معمول نمایند.

دانشگاه علوم پزشکی

و کلیه ادارات شهرستان

در طول سال

7

مقرر گردید به منظور ساماندهی مراکز توزیع آب و یخ ، مراکزی که فاقد مجوزهای لازم می باشند از طریق اداره بازرگانی با همکاری مجامع امور صنفی ، معاونت بهداشتی دانشگاه ، اماکن عمومی نیروی انتظامی  اقدام قانونی اعمال گردد.

اداره بازرگانی

ادارات مرتبط

45 روز

8

مقرر گردید اعضاء غائب در جلسه علت عدم حضور خود و همچنین عدم اجرای مصوبات مرتبط رابه دبیرخانه شورای سلامت ارائه نمایند.

کلیه اعضاء شورا

در اسرع وقت

 


 

لیست حاضرین در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان کاشان  مورخ 6/7/90                           

 

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

محل کار امضاء

1

محمد رضوان نژاد

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری

2

دکتر محمد حسین اعرابی  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی

3

دکتر سید علیرضا مروجی

معاونت درمان دانشگاه

4

دکتر احمد خورشیدی

معاونت غذا و دارو دانشگاه

5

دکتر مهرداد فرزندی پور

دانشگاه علوم پزشکی

6

دکتر علی خندان

دانشگاه علوم پزشکی

7

دکتر مسعود دهقانی

رئیس مرکز بهداشت شهرستان

8

دکتر سید محمد حسین مکی

شبکه آران و بیدگل

9

آقای علیرضا کاشانی نژاد

دانشگاه علوم پزشکی

10

دکتر احمدرضا چناری

هلال احمر

11

عباسعلی قپانی پور

فرمانداری ویژه

12

حسین حنطه ای

آموزش و پرورش
 

 

ساعت : 12:2 -  روز  : یکشنبه  - 10 /  7 / 1390 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :1889

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر