توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

12:42:17 PM 1399 / 03 / 15
 
اخبار معاونت

با تلاش همگانی به سوی ریشه کنی هاری برویم

    هاری یک بیماری عفونی حاد و کشنده ویروسی است که معمولا از طریق گازگرفتن سگ وحیوانات وحشی (سگ سانان یا گوشتخواران و....) و حیوانات اهلی ( الاغ،گاو....) به انسان منتقل می شود که کودکان ونوجوانان بیشترین گروه در معرض خطرابتلا به بیماری هاری میباشند.

آگاهی دادن بهترین راه مقابله با هاری است

                                  با تلاش همگانی به سوی ریشه کنی هاری برویم

نقش مهم رسانه ها وسازمانها و نهادهای مرتبط با مسئله هاری برای افزایش آگاهی مردم نسبت به این بیماریبسیار مهم وحیاتی است. در این میان رسانه ملی به دلیل فراگیری و ضریب نفوذ بالا و اعتمادی که غالبمردم به آن دارند نقش حساسی برعهده دارد.

· در کشور عزیزما نهادهای مختلفی در رابطه با بیماری هاری مسئولیت دارند. شامل انستیتو پاستور ،مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ، سازمان دامپزشکی کشور و دامپزشکان شاغل دربخش غیردولتی ,وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و بویژه مرکز مدیریت بیماریها که انتظار می‌رود این نهادها دست در دست هم دهند و با همکاریهای لازم بین بخشی در جهت پیشگیری هر چه بهتر و موفق تر از ابتلا به این بیماری قدم ارند.                                                                                           

طبق گزارشات سازمان بهداشت جهانی سالانه ده میلیون نفردر اثر حیوان گزیدگی تحت درمان پیشگیری هاری قرار می گیرند .

در ایران از هر هزار نفر جمعیت سالانه حدود 2 نفردچار حیوان گزیدگی می شوند که در صورت عدم مراقبت ودرمان و پیشگیری بموقع احتمال ابتلا به هاری وجود دارد.

اگر فردی دراثر سهل انگاری در امر اقدامات پیشگیری، دچار حیوان گزیدگی شود وعلائم هاری در آن بروز کند هیچ درمانی برایش  وجود ندارد،

پس هر حیوان گزیدگی را جدی بگیریم ودر اسرع وقت به مراکز درمان و پیشگیری ذیل  مراجعه نماییم

شهرستان کاشان:  خ- امام خمینی (ره)- مرکز بهداشتی درمانی گلابچی ، اطاق واکسیناسیون  وسرم ضد هاری تلفن:4443939 0361

شهرستان آران وبیدگل :مرکز اورژانس امام خمینی (ره) اطاق واکسیناسیون وسرم ضد هاری  تلفن:03622737766

توصیه ها و نکات: ازتحریک سگ ها و گربه ها بپرهیزید ،زیرا شایع ترین موارد حیوان گزیدگی توسط آنها ایجادشده وخطر ابتلای به هاری وجود دارد

.  اولین اقدام بعد از حیوان گزیدگی شستشوی فوری محل جراحت با آب و صابون به مدت 20-15 دقیقه و مراجعه فوری به مرکز هاری حهت انجام واکسیناسیون است.

 در صورت نگهداری سگ و گربه انجام واکسیناسیون آنها را جدی بگیرید وآنها رارها نکنید.

 هشدار :همهحیوانات اهلی و وحشی  به بیماری هاری مبتلا می شوند و در صورت ابتلا برای انسان خطرناکند .

 

ساعت : 7:54 -  روز  : چهار شنبه  - 6 /  7 / 1390 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :1276

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر