توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

4:20:07 PM 1400 / 05 / 10
 
اخبار معاونت

دومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان در سال 90 برگزار شد

پیرو دعوتنامه شماره 947-1/29/پ مورخ 4/5/90 دومین جلسه شورای سلامت در سال 90 مورخ 9/5/90 رأس ساعت 21 با حضور معاون محترم استاندار و فرماندار شهرستان و رئیس محترم دانشگاه و سایر اعضاء در سالن شهداء ستاد مرکزی دانشگاه تشکیل گردید.

      ابتدا پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آقای دکتر اعرابی رئیس محترم دانشگاه ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و عرض خیر مقدم به معاون محترم استاندار و حضار ، خلاصه ای از عملکرد شورای سلامت اعم از مصوبات اجرا شده ، در حال اجرا و اجرا نشده را به صورت پاورپوینت برای حضار ارائه نموده و در ادامه ضمن بیان اقدامات انجام شده توسط دانشگاه در زمینه پیشگیری از بیماریهای واگیردار ، بیماریهای قلبی –عروقی ، سوانح و درخصوص مشکلاتی که در مناطق حاشیه نشین شهرستان وجود دارد از جمله مشکل فاضلاب ، حضور افاغنه و عدم رعایت مسائل بهداشتی توسط آنان سخنانی ایراد نموده و خواستار رفع مشکلات توسط ارگانها و اعضای محترم شورای سلامت را داشتند  و در ادامه دستور کار جلسه را به قرار ذیل قرائت نمودند.

دستور کار جلسه :

  • بررسی مصوبات جلسه قبل
  • بررسی مشکلات وجود چاههای زغال در شهرستان به خصوص اطراف روستاهای مرق ، سادیان و رهق
  • بررسی مشکلات عدم مراجعه خانوارهای غربت برای واکسیناسیون و سایر خدمات و تهدیدات آن برای سلامت
  • بررسی گاز سوز کردن وسائط نقلیه عمومی شهری (اتوبوس ها)
     

الف ) بررسی مصوبات جلسه قبل

مصوبه بند 1 : درخصوص بند 3 مصوبات جلسات قبل آقای مهندس ولی پناه معاون محترم خدمات شهری شهرداری درخصوص اجرای طرح بازیافت در کاشان سخنانی ایراد نموده و جزوه تهیه شده درخصوص چگونگی اجرای طرح را به اعضاء تحویل و درخصوص احداث کارخانه کمپوست توضیحاتی بیان نمودند.
درخصوص بند 4 مصوبات جلسات قبل آقای دکتر پنجه شاهی کارشناس مسئول محترم بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه درخصوص ابلاغ های صادر شده برای اعضاء کمیته جامعه ایمن و همچنین تشکیل اولین جلسه کمیته جامعه ایمن و مصوبات آن سخنانی ایراد نموده و پیگیری مصوبات توسط اعضاء را خواستار شدند.
درخصوص بند 5 مصوبات جلسات قبل آقای دکتر حسن الماسی سرپرست محترم معاونت بهداشتی دانشگاه درخصوص بیماریهای ناشی از کار کارمندان و لزوم تشکیل کمیته سلامت کارکنان ادارات و انجام معاینات دوره ای و طرح غربالگری سخنانی ایراد نمودند.

مصوبه بند 2 : آقای دکتر خورشیدی سرپرست محترم معاونت غذا و دارو دانشگاه درخصوص تصمیمات اتخاذ شده مبنی بر آموزش مربیان و دانش آموزان مدارس از اول مهر درخصوص ضررهای مصرف بی رویه دارو بدون نسخه پزشک نکاتی را بیان نمودند.

مصوبه بند 3 : آقای مهندس فنحی مقدم کارشناس مسئول محترم بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه و آقای دکتر خورشیدی سرپرست محترم معاونت غذا و دارو دانشگاه درخصوص تهیه پوستر و جزوه نان خوب و نصب آن در کلیه نانوایها سخنانی ایراد نمودند.

مصوبه بند 4 : آقای مهندس فتحی مقدم کارشناس مسئول محترم بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه بیان نمودند جلسه در تاریخ 18/3/90 با حضور تمامی اعضای مرتبط درخصوص عدم مصرف مکمل های غذائی و داروهای غیر قانونی در باشگاههای ورزشی تشکیل گردیده که این جلسه 5 مصوبه و 4 پیشنهاد داشته است که ایشان مصوب نمودن 4 پیشنهاد مطرح شده در شورای سلامت جهت اجرا را خواستار شدند.

مصوبه بند 5 : آقای مهندس زراعتکار مدیر محترم دفتر بهره برداری شرکت آبفا سخنانی درخصوص اقدامات انجام شده درخصوص تأمین آب شرب سالم و بهداشتی برای مردم و همچنین مشکلات موجود در این زمینه را برای حضار بیان نمودند و در ادامه آقای مهندس شاکری مدیر محترم شرکت آبفار نیز از اقدامات انجام شده و مشکلات کمبود آب روستاها در فصل تابستان سخنانی ایراد نمودند.

مصوبه بند 6 : آقای مهندس فتحی مقدم کارشناس مسئول محترم بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه درخصوص بازدید از کلیه خوابگاههای دانشجوئی دانشگاهها و همچنین اعلام شرح نواقص خوابگاهها به ریاست محترم دانشگاههای مربوطه سخنانی بیان نمودند و در ادامه آقای قپانی پور کارشناس محترم فرمانداری ویژه کاشان درخصوص اقدامات انجام شده درخصوص صدور مجوز ورود و بازدید از خوابگاهها و پادگانها نکاتی را ایراد نمودند.

ب ) بررسی مشکلات وجود چاههای زغال در شهرستان به خصوص اطراف روستاهای مرق ، سادیان و رهق

آقای مهندس قهرمانی رئیس محترم اداره حفاظت محیط زیست درخصوص روند کار و مشکلاتی که افراد در تهیه زغال در روستاهای مذکور برای مردم و محیط زیست منطقه بوجود می آورند نکاتی را بیان نموده و با توجه به اخطاریه های صادر شده و تبعات اجتماعی که در این خصوص وجود دارد و امرار معاش افراد از این کار خواستار ارائه راهکار در این زمینه شدند.

ج ) بررسی مشکلات عدم مراجعه خانوارهای غربت برای واکسیناسیون و سایر خدمات و تهدیدات آن برای سلامت

آقای نعمتیان کارشناس مسئول محترم واحد مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه در ابتدا مقدمه ای درخصوص اجرای برنامه های پیشگیری از شیوع بیماریهای واگیر در سطح جامعه به خصوص واکسیناسیون در سطح کشور و شهرستان کاشان بیان نموده و در ادامه درخصوص مشکلات و چالشهایی که در عدم مراجعه خانوارهای غربت برای واکسیناسیون وجود دارد از جمله احتمال شیوع بیماریهای واگیر در منطقه (سرخک ، فلج اطفال ، ایدز و ...) ، وجود کودک های بدون شناسنامه ، عدم وجود امنیت پرسنل در منطقه و همچنین اقدامات انجام شده نظیر آموزش چهره به چهره ، انجام ایمن سازی تکمیلی ، تهیه بنر اطلاع رسانی واکسیناسیون و انجام واکسیناسیون با تیم سیار سخنانی ایراد نموده و در پایان انتظاراتی نظیر حمایت قانونی و پاکسازی منطقه از رفتارهای پرخطر و مشارکت ائمه جماعت و سایر افراد با نفوذ در ایجاد فضای فرهنگی در منطقه را خواستار شدند.

در پایان جلسه آقای جوادی معاون محترم استاندار و فرماندار شهرستان ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و قبولی طاعات به حضار از عملکرد شورای سلامت تشکر نمودند و مصوبات جلسه را به شرح ذیل بیان فرمودند./ق


مصوبات جلسه  شورای سلامت شهرستان  مورخ 9/5/90           

 

ردیف

عنوان مصوبه

مسئول اجرا

زمان اجرا

1

مقرر گردید موضوع سلامت کارکنان ادارات و غربالگری مشکلات آنان در دستور کار همه دستگاهها و ادارات دولتی شهرستان قرار گرفته و ادارات برنامه های خود در این زمینه را تا یکماه آینده به دبیرخانه شورای سلامت ارسال نموده و نسبت به اجرایی نمودن آن تا پایان دی ماه سالجاری اقدام نمایند و هزینه های مربوطه از ردیف های رفاهی کارکنان خود ادارات پرداخت گردد.

کلیه ادارت شهرستان

پایان دی ماه سالجاری

2

مقرر گردید معاونت غذا و دارو دانشگاه با همکاری نظام پزشکی از داروخانه های سطح شهرستان بازدید و نظارت بعمل آورده و در صورت مشاهده تخلف برخورد قاطع و مناسبی با ایشان معمول نمایند.

معاونت غذا و دارو دانشگاه
 نظام پزشکی

45 روز

3

مقرر گردید معاونت غذا و دارو با همکاری اداره آموزش و پرورش برنامه های آموزشی خود را درخصوص ضررهای مصرف بی رویه دارو بدون نسخ پزشک را از ابتدای سال تحصیلی جدید انجام نمایند.

معاونت غذا و دارو دانشگاه آموزش و پرورش

از ابتدای

سال تحصیلی

91 - 90

4

مقرر گردید معاونت غذا و دارو دانشگاه با همکاری اداره بازرگانی ، اداره غله و تعزیرات آرد و نان شهرستان درخصوص غنی سازی آرد و بالا بردن کیفیت آن در کارخانه های تولید آرد شهرستان اقدامات لازم معمول و گزارش اقدامات انجام شده را در جلسه آتی شورا ارائه نمایند.

معاونت غذا و دارودانشگاه

45 روز

5

مقرر گردید بحث فرهنگ سازی مردمی درخصوص استفاده از نان خوب و با کیفیت مطلوب (سبوسدار) و نحوه نگهداری نان و همچنین بازدید و نظارت بر نانوائی ها توسط معاونت بهداشتی دانشگاه با همکاری تعزیرات آرد و نان شهرستان صورت گیرد.

معاونت بهداشتی  دانشگاه تعزیرات آرد و نان

 

در طول سال

 

6

مقرر گردید در هنگام اخذ و یا تمدید جواز تأسیس کلیه مراکز بدنسازی و باشگاههای ورزشی از معاونت غذا و دارو و معاونت بهداشتی دانشگاه استعلام و تأییدیه های لازم اخذ گردد.

معاونت بهداشتی دانشگاه
معاونت غذا و دارو دانشگاه
اداره تربیت بدنی

در طول سال و هنگام اخذ مجوز

 

7

مقرر گردید معاونت غذا و دارو دانشگاه لیست مکملهای غذایی و داروهای غیرقانونی را تهیه و در اختیار معاونت بهداشتی دانشگاه قرار داده تا درصورت مشاهده بازرسین بهداشت محیط از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی طبق مقررات جمع آوری نمایند.

معاونت غذا و دارو دانشگاه
معاونت بهداشتی دانشگاه

 

در طول سال

 

8

مقرر گردید معاونت غذا و دارو دانشگاه نسبت به ساماندهی مراکز فروش مکملهای غذایی در سطح شهرستان اقدام نمایند.

معاونت غذا و دارو دانشگاه

 

45 روز

 

9

مقرر گردید کلیه باشگاههای ورزشی و بدنسازی تحت نظر پزشک متخصص مربوطه و یا کارشناس تغذیه فعالیت نمایند.

اداره تربیت بدنی

در طول سال

10

مقرر گردید شرکت های آبفای و آبفار به فعالیتهای خود درخصوص تأمین آب شرب سالم و بهداشتی برای مردم در شهرها ، بخش ها و روستاهای تحت پوشش ادامه دهند و افزایش  انتقال آب زاینده رود به کاشان در دستور کار قرار گرفته و از استان نیز پیگیری گردد.

شرکت آبفای و آبفار

در طول سال

11

درخصوص مشکلات وجود چاههای زغال در شهرستان مقرر گردید کمیته کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاههای علمی –تحقیقاتی (دانشگاه کاشان و دانشگاه علوم پزشکی ، جهاد کشاورزی ، صنایع و معادن ، محیط زیست) با مسئولیت دانشگاه به منظور ارائه راهکارهای مناسب در این زمینه تشکیل گردد.

دانشگاه علوم پزشکی 
اداره محیط زیست

45 روز

12

مقرر گردید آقای قپانی پور نماینده فرمانداری مشکلات مربوط به خانوارهای غربت را در کمیته فرهنگی فرمانداری و شورای تأمین شهرستان مطرح نمایند و همچنین بحث سلامت و بهداشت مناطق حاشیه نشین به خصوص محله غربت ها در طرح جامع حفاظتی ، امنیتی شهرستان دیده شود.

آقای قپانی پور (فرمانداری)

4 ماه

 


لیست حاضرین در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان کاشان  مورخ 9/5/90                            

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

 

1

جوادی

 

2

دکتر محمد حسین اعرابی

 

3

سعید مدرس زاده

 

4

دکتر حسن الماسی

 

5

دکتر عباس ارج

 

6

دکتر احمد خورشیدی

 

7

دکتر مهرداد فرزندی پور

 

8

دکتر علی خندان

 

9

دکتر سید محمد حسین مکی

 

10

آقای علیرضا کاشانی نژاد

 

11

دکتر سید منصور میرابوطالبی

 

12

دکتر سید مرتضی علوی

 

13

عباسعلی قپانی پور

 

14

سید احمد افراشی

 

15

دکتر حسین طرق

 

16

مجتبی ولی پناه

 

17

عباس رحمت پناه

 

18

علیرضا زراعتکار

 

19

بهاء الدین شاکری

 

20

منصور حیدریان

 

21

مهدی علیمی

 

22

یوسف صائب

 

23

سید محمد شریف

 

24

سید محسن سیدی

 

25

محمود قهرمانی

 

26

حمیدرضا ضیغم

 

27

مجید کافی زاده

 

28

زهرا گلناری فینی

 

29

مسعود گیوی

 

30

حسین اعتمادی

 

31

رضا خدادادیان

 

32

دکتر مرتضی پنجه شاهی

 

33

رسول لسان

 

34

محمود نعمتیان

 

35

محسن فتحی مقدم

 

36

احسان زارعی

 

غائبین

1

اداره بهزیستی

کمیته امداد امام خمینی (ره)

   

2

اداره حج و زیارت

امور زندانها

   

3

بنیاد شهید و امور ایثارگران

سازمان تبلیغات اسلامی

   
 

 

ساعت : 10:30 -  روز  : دو شنبه  - 17 /  5 / 1390 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :3453

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر