توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

10:24:19 AM 1399 / 04 / 24
 
اخبار معاونت

اولین همایش تجارب برتر و خلاقیتهای بهورزان در عرصه سلامت اجتماعی در محل آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه علوم پزشکی کاشان  برگزار شد

اولین همایش تجارب برتر و خلاقیتهای بهورزان در عرصه سلامت اجتماعی در محل آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار شد

این همایش که با حضور جناب آقای پروفسور ملک افضلی چهره ماندگار بهداشت کشور ، رئیس و معاونین دانشگاه ،سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل ،مدیران گروه گسترش شبکه وکارشناسان مسئول بهورزی دانشگاههای  قطب ، جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ، مسئولین و روءسای ادارات در شهرستانهای  کاشان و آران و بیدگل ، نمایندگان سازمانهای مردم نهاد و... برگزارشد. این همایش با هدف الگوبرداری و به اشتراک گذاشتن تجارب بهورزان ، ترغیب آنها به پویایی بیشتر، جلوگیری از فرسودگی شغلی، آشنایی بیشتر سایر بخشها ی داخلی و بیرونی دانشگاه با خدمات ارزشمند آنان ،جلب حمایت سازمانها وترغیب سازمانها ونهادهای مردم نهاد به همکاری بیشتر با بهورزان در حاشیه هفته سلامت برگزارشد.

در افتتاحیه همایش جناب آقای دکترمروجی معاون بهداشتی دانشگاه بهورز را نماد کاری ریشه ای و ماندگار که بیش از سه دهه قبل پروفسور ملک افضلی و همکارانشان  بنیانگذاری کردند معرفی نمودند.

ریاست دانشگاه جناب آقای دکتر کوچکی نیز در بخشی از بیانات خود تربیت بهورز را هزینه ای کم ولی فکری بزرگ در عرصه بهداشت توصیف کردند و فرمودند اگر تمامی جامعه پزشکی اندازه بهورز کار میکردند مشکل بهداشتی در کشوروجود نداشت. ایشان افزودند بهورز یعنی بهتر و بهترین در بهداشت ،  افزایش امید به زندگی در روستاها حاصل تلاشهای بهورزان  است .

 گزیده ای از فرمایشات جناب  آقای دکتر ملک افضلی بنیانگذار شبکه های بهداشتی درمانی کشور به شرح زیر می باشد: "گرچه 40 سال  از عمر بهورزی می گذرد هنوز برتارک چهره ایران می درخشد .وجود 35 تا 36000 بهورز و 18000 خانه بهداشت در ایران ارمغان عدالت در سلامت است . شما بهورزان سربازان گمنام هستید ، چون در نقاط محروم کشور انجام دادید و نتیجه آن عدالت بود چون شکاف بین شاخصهای سلامت در شهر و روستا از بین رفت. گرچه PHC   حدود 41 سال قبل در  آلماآتا تصویب شد ولی هنوز زنده است برای همین است که سازمان جهانی بهداشت می گوید برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت باید از PHC شروع کنید.

ایشان تاًسیس « پایگاه تحقیقات جمعیتی » و «طرح ادغام سلامت روان در مراقبتهای دوران بارداری » را دو دستاورد همکاری بین بخشی در  کشور معرفی کردند که دانشگاه علوم پزشکی کاشان به نام خود ثبت کرده است وامروز نیز با برگزاری این همایش افتخار دیگری در کشورافریدند. و افزودند امروز نظام سلامت باید اجتماعی شود یعنی نباید تنها بر تکنیک و تخصص عمل کند بلکه مسئولین سلامت کشور باید از پتانسیلهای موجود در جامعه استفاده کنند. همه باید در قسمتهای مختلف نظام سلامت اجتماعی فکر کنندو اجتماعی عمل کنند. ایشان پتانسیلهای موجود در اجتماع را مردم ، خیرین ، سازمانهای دولتی ، سازمانهای بین المللی ، بخش خصوصی و تحقیقات معرفی کردند .هم چنین نتیجه گیری کردند که بهترین مدل ارائه خدمات را که هیچ نقصی ندارد به دنیا ارائه کردیم باید قدر آن را بدانیم و وزیر محترم بهداشت باید تمام تلاش خود را صرف این کند که این سیستم را به روز رسانی کند. در برنامه درسی بهورزی بطور  عمیق متناسب با نیازهای امروز بشری و بخصوص عرصه سلامت اجتماعی ، بیماریهای غیرواگیر و ... بازنگری شود.

مربیان آموزشگاه های بهورزی خیلی حق به گردن کشور دارند، آموزشگاه بهورزی قلب تپنده شبکه است. این قلب بعد از 40 سال هنوز تپنده است باید آن را حفظ کنیم وفقط به ارتقائ آن باید فکر کنیم."

سپس تعدادی از بهورزان تجارب و فعالیتهای خلاقانه خود را که حاصل همکاریهای بین بخشی و درون بخشی و در راستای سلامت اجتماعی بود بصورت سخنرانی ارائه نمودند وتعدادی از خلاقیتها نیز با نظر هیئت داوران در بخش پوستر ارائه شد. که بسیار مورد توجه شرکت کنندگان در همایش قرار گرفت در پایان با اهدا جوایز و تندیس همایش  از بهورزان خلاق در بخش سخنرانی وپوستر ، همسر بهورزان فعال ، سازمانهای مردم نهاد موثر در سلامت ، دهیاران وشوراهای فعال در امر سلامت که با بهورزان در این فرایند کمک کردند تقدیر بعمل آمد.هم چنین در حاشیه همایش، نمایشگاه عرضه محصولات سنتی و تولیدات مرتبط با سلامت بهورزان مورد بازدید و توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

نتایج نظرسنجی از بهورزان نشان داد 95% آنهااز مدیریت و کیفیت برگزاری همایش رضایت داشتند ،100%آنها سخنرانی بهورزان خلاق را ایده جدید دانستند ، 86% این همایش را موثر درتقویت انگیزه و پویایی افراد ، 90% معتقدند که اطلاعات مفید وکاربردی کسب نمودند. 90 درصد کارشناسان ستادی از کیفیت برگزاری همایش رضایت داشتند و  79% ازآنها برگزاری اینگونه همایشها را در سیسیتم ضروری دانستند. امید است این همایش مطلعی باشد برای پویایی ، انگیزه و تلاش هر چه بیشتر بهورزان در سراسر کشور.

ساعت : 14:8 -  روز  : دو شنبه  - 17 /  4 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :333

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر