توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

10:00:37 PM 1398 / 06 / 01
 
اخبار معاونت

اولین همایش تجارب برتر و خلاقیتهای بهورزان در عرصه سلامت اجتماعی در محل آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه برگزار شد

اولین همایش تجارب برتر و خلاقیتهای بهورزان در عرصه سلامت اجتماعی در محل آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه برگزار شد

این همایش که با حضور مشاور محترم رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ، رئیس و معاونین دانشگاه ،سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل ،کارشناسان مسئول مراکز آموزش بهورزی یزد و شهرکرد و جمعی از مسئولین و روءسای ادارات  وسازمانهای کاشان و آران و بیدگل  و با هدف الگوبرداری سایر بهورزان از تجارب برتر همکاران خود و به اشتراک گذاشتن تجارب ، ترغیب بهورزان به پویایی و جلوگیری از فرسودگی شغلی  ، آشنایی بیشتر سایر بخشها ی داخلی و بیرونی دانشگاه با خدمات ارزشمند آنان و جلب حمایت سازمانها وترغیب آنها به همکاری بیشتر با بهورزان برگزارشد . معاون بهداشتی دانشگاه در افتتاحیه همایش بهورز را نماد کاری ریشه ای و ماندگار که بیش از سه دهه قبل پروفسور ملک افضلی و همکارانشان  بنیانگذاری کردند معرفی کردند. جناب آقای دکتر کوچکی در بخشی از بیانات خود تربیت بهورز را هزینه ای کم ولی فکری بزرگ در عرصه بهداشت توصیف کردند . ایشان افزودند بهورز یعنی بهتر و بهترین در بهداشت ،  افزایش امید به زندگی در روستاها حاصل تلاشهای بهورزان  است .

 گزیده ای از فرمایشات جناب  آقای دکتر ملک افضلی بنیانگذار شبکه های بهداشتی درمانی کشور فرمایشات خود بدین شرح می باشد: گرچه 40 سال  از عمر بهورزی می گذرد هنوز برتارک چهره ایران می درخشد .وجود 35 تا 36000 بهورز و 18000 خانه بهداشت در ایران ارمغان عدالت در سلامت است . شما بهورزان سربازان گمنام هستید ، کار شما کارستان است چون در نقاط محروم کشور انجام دادید و نتیجه آن عدالت بود چون شکاف بین شاخصهای سلامت در شهر و روستا از بین رفت. گرچه PHC   حدود 41 سال قبل در  آلماآتا تصویب شد ولی هنوز زنده است برای همین است که سازمان جهانی بهداشت می گوید برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت باید از PHC شروع کنید.

ایشان تاًسیس « پایگاه تحقیقات جمعیتی » و «طرح ادغام سلامت روان در مراقبتهای دوران بارداری » را دو دستاورد همکاری بین بخشی در  کشور معرفی کردند که دانشگاه علوم پزشکی کاشان به نام خود ثبت کرده است. و افزودند امروز نظام سلامت باید اجتماعی شود یعنی نباید تنها بر تکنیک و تخصص عمل کند بلکه مسئولین سلامت کشور باید از پتانسیلهای موجود در جامعه استفاده کنند. همه باید در قسمتهای مختلف نظام سلامت اجتماعی فکر کنندو اجتماعی عمل کنند. ایشان پتانسیلهای موجود در اجتماع را مردم ، خیرین ، سازمانهای دولتی ، سازمانهای بین المللی ، بخش خصوصی و تحقیقات معرفی کردند .هم چنین نتیجه گیری کردند که بهترین مدل ارائه خدمات را که هیچ نقصی ندارد به دنیا ارائه کردیم باید قدر آن را بدانیم و وزیر محترم بهداشت باید تمام تلاش خود را صرف این کند که این سیستم را به روز رسانی کند. در برنامه درسی بهورزی بطور  عمیق متناسب با نیازهای امروز بشری و بخصوص عرصه سلامت اجتماعی ، بیماریهای غیرواگیر و ... بازنگری شود.

مربیان آموزشگاه های بهورزی خیلی حق به گردن کشور دارند . آموزشگاه بهورزی قلب تپنده شبکه است . این قلب بعد از 40 سال هنوز تپنده است باید آن را حفظ کنیم .

سپس تعدادی از بهورزان تجارب و فعالیتهای خلاقانه خود را که حاصل همکاریهای بین بخشی و درون بخشی و در راستای سلامت اجتماعی می باشد بصورت سخنرانی و پوستر ارائه نمودند که بسیار مورد توجه شرکت کنندگان در همایش قرار گرفت در پایان بوسیله اهدا جوایز و  لگوی همایش  از جناب آقای دکتر حسن الماسی پیشکسوت  بهداشت دانشگاه ، معاون بهداشتی و رئیس پیشین دانشکده بهداشت و بهورزان نمونه تقدیر بعمل آمد.

هم چنین در حاشیه همایش ، برپایی نمایشگاه پوستر فعالیتهای خلاقانه بهورزان و نیز نمایشگاه عرضه محصولات سنتی و تولیدات مرتبط با سلامت بهورزان مورد بازدید و توجه شرکت کنندگان قرار گرفت. امید است این همایش مطلعی باشد برای پویایی ، انگیزه و تلاش هر چه بیشتر بهورزان در سراسر کشور.

ساعت : 10:41 -  روز  : جمعه  - 13 /  2 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :164

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر