توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

3:52:16 PM 1399 / 03 / 17
 
اخبار معاونت

توصیه های بهداشتی جهت پیشگیری از آنفلوانزا را جدی بگیریم

توصیه های بهداشتی جهت پیشگیری از آنفلوانزا را جدی بگیریم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: هر سال با شروع فصل سرما شاهد انتشار ویروس آنفلوانزا در سطح  کشور میباشیم . لذا یکی از راهکارهای اصلی در برخورد با این بیماری شناخت بیماری و رعایت اصول خود مراقبتی در این بیماری توسط شهروندان میباشد.

دکتر سید علیرضا مروجی در توضیح شیوع آنفلوانزا گفت: این بیماری یک بیماری ویروسی است و امکان انتشار آن در همه جای کشور وجود دارد و به طور قطع کاشان نیز از این قاعده مستثنی نیست و لذا بهترین راه پیشگیری رعایت توصیه های بهداشتی است.

وی در تفاوت بین سرماخوردگی و آنفلوانزا خاطرنشان کرد: علائم سرماخوردگی به تدریج در بیمار ظهور می کند اما در آنفلوانزا بیمار به یکباره با علائمی همچون تب، گلودرد، سردرد و درد عضلانی مواجه می شود.

دکتر  مروجی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیشترین گونه شایع آنفلوانزا در ایران گونه اچ وان. ان وان (H1N1) است، گفت: این ویروس قدرت انتشار بسیار زیادی دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان درباره روش های پیشگیری از این نوع آنفلوانزا توضیح داد: شستن مرتب دستها بخصوص قبل و بعد از غذا خوردن از انتشار این ویروس تا حد زیادی جلوگیری می کند.

وی تاکید کرد افراد آلوده به ویروس آنفلوانزا از دست دادن و روبوسی با دیگران خود داری کنند، همچنین سرفه کردن بیش از نیم متر ترشحات دهان را به جلو پرتاب می کند به همین دلیل توصیه می شود افراد مبتلا به ویروس آنفلوانزا در هنگام سرفه کردن دستمالی مقابل دهان خود گرفته و پس از آن دستمال را در سطل زباله دردار معدوم کنند.

دکتر مروجی تصریح کرد: مردم لازم است در صورت ابتلا به بیماری به پزشک مراجعه نموده و داروهای خود را به موقع مصرف نمایند  و از مصرف خود سرانه دارو خود داری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطرنشان کرد: خطر ابتلا و عوارض این بیماری در افراد سالمند، خانم های باردار، کودکان زیر پنج سال و افراد مبتلا به بیماری های مزمن همچون بیماری های سرطان، نارسایی کلیه، کبد و دیابت بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه واکسن آنفلوانزا در پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاثیر دارد، ابراز کرد: توصیه می شود تنها افرادی که استعداد ابتلا به این بیماری را بیش از سایر افراد از جمله افراد سالمند، بانوان باردار، کودکان زیر پنج سال و افراد مبتلا به بیماری های مزمن دارند، از واکسن استفاده کنند.

آقای دکتر مروجی در خصوص آنفلوانزای پرندگان نیز توصیه ذیل را ضروری دانستند :

از نزدیک شدن و بازی کردن با مرغ، جوجه وسایرپرندگان خودداری کنیم .

 مرغ جوجه و سایر پرندگان را در اتاق نگهداری نکنیم .

 از نزدیک شدن و دست زدن به پرندگان مرده خوداری کنیم.

مرغ، جوجه و سایر پرندگان را در قفس نگهداری کنیم.

تخم مرغ را کاملاٌ پخته و با زرده سفت شده بخوریم.

مرغ را به صورت کاملاٌ پخته  بخوریم .

 درمواقع تماس با پرندگان و فرآورده های آن حتماّ دست هایمان را با آب وصابون بشوییم.

هرگونه تلفات پرندگان رافوری به شماره تلفن 03155420020 گزارش نمائید.

ساعت : 18:30 -  روز  : چهار شنبه  - 20 /  10 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :522

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر