توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

3:07:20 PM 1399 / 03 / 17
 
اخبار معاونت

پزشک خانواده شهری و نظام ارجاع

  در راستای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در ارتباط با سلامت و به منظور دستیابی به عدالت در سلامت که از    اهداف انقلاب شکوهمند اسلامی ایران می باشد, برنامه پزشک خانواده شهری  و نظام ارجاع در دستور کار وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است.

پزشک خانواده کیست ؟

پزشکی است که حداقل مدرک دکتری حرفه‌ای پزشکی و مجوز معتبر فعالیت حرفه ای  پزشکی در محل ارائه خدمت را داشته باشد. پزشک خانواده، در نخستین سطح خدمات، عهده‌دار ارائه و مدیریت خدمات سلامتی سطح اول است و مسوولیت‌های زیر را برعهده دارد:

نظام ارایه خدمات سلامت:

شامل تمام خدمات پیشگیری، درمانی و توانبخشی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که این خدمات در نظام سلامت در سه سطح ارایه می‌شود.

  • سطح یک:

شامل پایکاه پزشک خانواده (مطب تطابق یافته پزشک عمومی از نظر استاندارد فضا، نیروی انسانی، محتوای خدمت، تجهیزات، ساعت کار و...)

  • سطح دو:

خدمات تخصصی سرپایی، خدمات بستری، تجویز دارو و دیگر محصولات پزشکی و درخواست انجام خدمات پاراکلینیک از فعالیت‌های این سطح است.

  • سطح سه:

شامل خدمات درمانی  و توانبخشی فوق تخصصی سرپایی یا بستری ، تأمین دارو و دیگر اقلام پزشکی و خدمات پاراکلینیک می‌باشد. بازخورد خدمات این سطح در اختیار سطح ارجاع‌کننده و پزشک خانواده وی قرار می‌گیرد.

مزایای اجرای برنامه پزشک خانواده

  • حذف پرداخت هزینه های اضافی توسط جامعه
  • انجام معاینات دوره ای و پیگیری وضعیت سلامت افراد جامعه توسط پزشکان خانواده
  • دسترسی سریع و آسان و شبانه روزی مردم به خدمات سطح اول نظام سلامت
  • بهرمندی یکسان کلیه افراد جامعه از سرانه سلامت و اجرای اصل عدالت در سلامت

نحوه اجرای برنامه پزشک خانواده:

در این برنامه سرپرست خانوار یک پزشک عمومی را به عنوان پزشک خانواده خود انتخاب می نماید . پس از آن ، سرپرست خانوار لازم است جهت ثبت نام با دردست داشتن دفترچه بیمه و کارت ملی تمام اعضاء خانوار وکد پستی (مندرج در قبض تلفن) به محل استقرار پزشک خانواده مراجعه نماید. پس از  ورود اطلاعات اولیه ، خدمات درمان سرپایی و دارو به طور رایگان خواهد بود.

در صورت نیاز بیمار به خدمات تخصصی، فوق تخصصی و بستری ، پزشک خانواده بیمار را  معرفی می نماید، که در این صورت  بیش از 90 درصد از هزینه ها توسط سازمانهای بیمه ای پرداخت می گردد.

  • کلیه افراد جامعه برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی باید از طریق این تیم وارد زنجیره ارایه خدمات سلامت شوند در غیر اینصورت موظف است صد در صد هزینه های درمانی مربوط را شخصا پرداخت نماید.

پزشک خانواده موظف است در ساعات مقرر نسبت به ویزیت بیماران تحت پوشش خود اقدام نموده و در سایر ساعات نسبت به ارائه مشاوره و راهنمایی پاسخگو باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی kaums.ac.ir  و بیمه های درمانی، کلینیک ها ، مراکز بهداشتی درمانی و پایگاه های پزشک خانواده مراجعه نمائید .

  • در برنامه پزشک خانواده تمام اعضای خانواده شما تحت پوشش مراقبت های بهداشتی و درمانی تیم سلامت قرار خواهند گرفت.

زمان  ثبت نام نزد پزشک خانواده : از 15  مرداد ماه

     جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن    1590   تماس حاصل نمائید.

 

 

ساعت : 9:12 -  روز  : شنبه  - 21 /  5 / 1391 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :2229

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر