توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

3:03:01 PM 1400 / 05 / 10
 
اخبار معاونت

جلسه شورای سلامت شهرستان برگزار گردید

      پیرو دعوتنامه شماره 2210-1/29/پ  مورخ 18/10/90 چهارمین جلسه شورای سلامت در سال 90 مورخ 20/10/90 رأس ساعت 30/15 با حضور معاون محترم استاندارو فرماندار شهرستان ویژه کاشان و رئیس محترم دانشگاه و سایر اعضاء در سالن شهداء ستاد مرکزی دانشگاه تشکیل گردید.      ابتدا پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آقای دکتر اعرابی رئیس محترم دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم به معاون محترم استاندارو فرماندار شهرستان ویژه کاشان و حضار درخصوص اخذ مجوز بیمارستان 280 تختخوابی و ساخت آن در سال 90 –انجام طرح غربالگری دیابت- طرح بهداشت روان به طور پایلوت در کاشان و شهرکرد- طرح سبا و سما در دانشگاه و همچنین مطرح نمودن مشکلات و چالشهای مراکز بهداشتی درمانی در شورای اداری شهرستان سخنانی ایراد نمودند و خواستار همکاری مسئولین دستگاه های دولتی و حضار جهت رسیدن به اهداف سلامت را خواستار شدند و در ادامه دستور کار جلسه را به قرار ذیل قرائت نمودند.

دستور کار جلسه :

بررسی مصوبات جلسه قبل

گزارش موارد مطروحه در شورای سلامت و امنیت غذایی استان

گزارش مربوط به مراکز درمانی اعتیاد کاشان در روزنامه همشهری

گزارش وضعیت بیماری ایدز در ایران و جهان

گزارش طرح آموزش و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی در زنان خانوارهای کاشان

    الف ) بررسی مصوبات جلسه قبل

مصوبه بند 1 : آقای مهندس فتحی مقدم کارشناس مسئول محترم بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه بیان نمودند موضوع توسط دبیرخانه پیگیری شده و تعدادی از ادارات گزارش اقدامات انجام شده را به دبیرخانه ارسال نموده اند.

مصوبه بند 2 : آقای  قپانی پور کارشناس محترم فرمانداری ویژه کاشان در خصوص مشکلات مربوط به خانوارهای غربت بیان نمودند کمیته ای در تاریخ 20/10/90 در فرمانداری تشکیل گردیده و موضوع مورد بحث قرار گرفته که صورتجلسه مصوبات به شورای تامین ارسال خواهد شد.

مصوبه بند 3 : آقای مهندس فتحی مقدم کارشناس مسئول محترم بهداشت محیط در خصوص گاز سوز کردن وسایل نقلیه عمومی بیان نمودند جلسه ای در تاریخ 2/8/90 تشکیل گردیده که چهار مصوبه جلسه را برای حضار قرائت نمودند . در ادامه آقای مهندس قهرمانی رئیس محترم اداره محیط زیست شهرستان عنوان نمودند در هفته هوای پاک(25 دی تا 1 بهمن) نسبت به راه اندازی ایستگاه سنجش آلودگی هوا در میدان پانزده خرداد اقدام خواهد شد.

مصوبه بند 4 : این مصوبه انجام شده است.

مصوبه بند 5 : این مصوبه توسط معاونت بهداشتی و ادارات مربوطه انجام شده است.

مصوبه بند 6 : آقای مهندس فتحی مقدم کارشناس مسئول محترم بهداشت محیط گزارش کاملی از اقدامات انجام شده در اجرای این مصوبه را برای حضار بیان  نمودند.

مصوبه بند 7 : آقای مهندس فتحی مقدم کارشناس مسئول محترم بهداشت محیط در خصوص نواقص موجود در واحدهای آبشیرین کن سخنانی ایراد نمودندو در ادامه آقای مهران فر نماینده اداره صنعت ،معدن و تجارت پیگیری های لازم در خصوص پلمپ واحدهای بدون مجوز توزیع آب تصفیه در شهرستان با همکاری مجامع امور صنفی- معاونت بهداشتی و اماکن عمومی نیروی انتظامی توضیحاتی را ایراد نمودند

مصوبه بند 8 : از اعضای غائب در جلسه قبلی فقط اداره زندان در خصوص علت عدم حضور خود با دبیرخانه شورا مکاتبه نموده است .

ب )گزارش موارد مطروحه در شورای سلامت و امنیت غذایی استان

          آقای دکتر الماسی سرپرست محترم معاونت بهداشتی دانشگاه گزارشی از موارد مطروحه در شورای سلامت و امنیت غذایی استان را به شرح ذیل برای حضار بیان نمودند و خواستار پیگیری موارد در شهرستان کاشان شدند.

- پیشگیری از شیوع بیماری های غیر واگیر از جمله بیماری های قلب وعروق – تصادف، سرطانها و .....که در اثر کمی تحرک- تغذیه نامناسب ، استرس ها و آلودگی های محیط زیست ایجاد می گردد.

-برنامه تولید محصولات ارگانیک و تولید محصولات عاری از سموم آفات نباتی از طریق استفاده از کودهای حیوانی به جای کودهای شیمیایی کنترل سموم مورد استفاده در کشاورزی و ساماندهی فروشندگان سموم و راه اندازی آزمایشگاه تعیین میزان سموم در مزارع توسط اداره جهاد کشاورزی

- موضوع آلودگی هوای اصفهان و اقدامات انجام شده در این خصوص و همچنین اندیشیدن تدابیر لازم در خصوص اندازه گیری تشعشعات اتمی

- انجام پروژه های فاضلاب روستا ها در اطراف زاینده رود

- بررسی وضعیت بهداشت محیط محل های گردشگری استان

- اعلام شاخص های عدالت در سلامت و پیگیری های لازم در خصوص اندازه گیری آن توسط ادارات

ج ) گزارش مربوط به مراکز درمانی اعتیاد کاشان در روزنامه همشهری

         آقای زیلوچی سرپرست محترم دفتر ریاست دانشگاه در خصوص چاپ مطالب و آگهی تبلیغاتی در خصوص ترک اعتیاد در روزنامه و نشریات محلی که بعضا از نظر علمی صحیح نمی باشد مطالبی را عنوان نمودند و خواستار هماهنگی لازم با دفتر پیشگیری و درمانی سوء مصرف مواد دانشگاه در چاپ هرگونه مطلب و آگهی تبلیغاتی در این زمینه را شدند.

د) گزارش وضعیت بیماری ایدز در ایران و جهان

- آقای نعمتیان کارشناس مسئول محترم واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه گزارش کاملی از وضعیت بیماری در ایران و جهان و کاشان به صورت پاورپوینت برای حضار ارائه و انتظارات خود در خصوص برنامه مبارزه با این بیماری را به شرح ذیل بیان نمودند.

1- شرکت نمایندگان ثابت و تام الاختیار به کمیته راهبردی ایدز2- تشکیل به موقع زیر کمیته های مربوطه (کمیته آموزشی و اطلاع رسانی ،کمیته  درمان ،کمیته کاهش آسیب و حمایت اجتماعی)3- انجام مصوبات کمیته ها جهت تحقق برنامه ملی

ه) گزارش طرح آموزش و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی در زنان خانوارهای کاشان

آقای دکتر دهقانی رئیس محترم مرکز بهداشت شهرستان کاشان گزارش کاملی از اجرای طرح آموزش و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی را به صورت پاورپوینت برای حضار ارائه و انتظاراتی که در اجرای این طرح توسط ادارات شهرستان و اعضاء وجود دارد را به شرح ذیل عنوان نمودند.

1- همکاری در خصوص درج اخبار و اطلاعات در سایت ایرنا2- درج اخبار و اطلاعات در شبکه استان3- معرفی یکی از پرسنل هر اداره به عنوان رابط در خصوص اجرای برنامه های آموزشی طرح قلب و عروق 4- همکاری آموزش و پرورش در زمینه دعوت از والدین دانش آموزان5- نصب پوسترهای تهیه شده توسط معاونت بهداشتی 6- تکثیر سی دی های تحویل داده شده جهت استفاده پرسنل7- دعوت از خانم های کارمند جهت شرکت در جلسات8- اختصاص 3 بیلبورد در سطح شهر جهت نصب بنرهای اطلاع رسانی برنامه

 در پایان جلسه جناب آقای جوادی معاون محترم استاندار و فرماندار ویژه کاشان ضمن تقدیر و تشکر از حضار و آقای دکتراعرابی رئیس دانشگاه و معاونین دانشگاه و دبیرخانه شورای سلامت ،با توجه به جمع بندی موضوعات مصوبات جلسه را به شرح ذیل بیان نمودند.

 مصوبات :

ردیف

عنوان مصوبه

مسؤول اجرا


زمان اجرا

1

مقرر گردید در خصوص استفاده از آرد سبوس دار و ضرورت طرح غنی سازی آرد اداره صنعت ،معدن و تجارت- مجامع امور صنفی- اتحادیه صنف نانوایان- معاونت غذا و دارو و معاونت بهداشتی دانشگاه از کارخانه های تولید آرد ،توزیع کننده آرد و نانوایان شهرستان بازدیدهای مستمر داشته و درصورت تخلف اقدامات قانونی لازم بعمل آورند.

اداره صنعت و معدن وتجارت

مجامع امور صنفی

اتحادیه صنف  نانوایان

معاونت غذا و دارو و معاونت بهداشتی دانشگاه

در طول سال

2

مقرر گردید  اداره صنعت ،معدن و تجارت  در خصوص راه اندازی یک واحد نانوایی جهت تولید انواع نان اعم از نان جو و نان رژیمی و .... در شهرستان اقدام نماید.

اداره صنعت ،معدن و تجارت

30روز

3

مقرر گردید کلیه اعضاء پیشنهادات و برنامه های خود در سال 91 را برای طرح در جلسات آتی شورا تا پایان بهمن ماه سالجاری به دبیرخانه شورای سلامت ارسال نمایند.

کلیه اعضاء

40 روز

4

مقرر گردید در خصوص مشکلات مربوط به خانوارهای غربت مستندات لازم توسط معاونت بهداشتی دانشگاه تهیه و جهت پیگیری به فرمانداری ارسال گردد.

معاونت بهداشتی دانشگاه

20 روز

5

مقرر گردید اداره محیط زیست تا آخر دیماه همزمان با هفته هوای پاک نسبت به نصب و راه اندازی دستگاه سنجش آلودگی هوا در میدان پانزد ه خرداد اقدام و گزارش مستند سنجش آلودگی هوا در کاشان را به فرمانداری ارسال نماید.

محیط زیست

10روز

6

مقرر گردید پیشنهاد عضویت در کمیته شیر مدارس استان وتشکیل کمیته شیر مدارس شهرستان با مسئولیت دانشگاه و ادارات مرتبط (طبق دستورالعمل کمیته شیر مدارس)مورد پیگیری قرار گیرد

دانشگاه و ادارات مرتبط

در طول سال

7

مقرر گردید به منظور ساماندهی واحدهای آبشیرین کن ،واحدهایی که مجوزهای لازم از معاونت بهداشتی می باشند توسط اداره صنعت ،معدن وتجارت و مجامع امور صنفی مورد پیگیری قرار گیرد تا مجوز های لازم بهداشتی را اخذ نمایند.

اداره صنعت ،معدن و تجارت مجامع امور صنفی

40 روز

8

مقرر گردید ازواحدهای آبشیرین کن توسط ادارات صنعت ، معدن و تجارت ، مجامع امور صنفی و معاونت بهداشتی دانشگاه  بازدید مستمر انجام گیرد و در صورت تخلف اقدام قانونی اعمال گردد.

اداره صنعت ،معدن و تجارت مجامع امور صنفی

معاونت بهداشتی دانشگاه

در طول سال

9

مقرر گردید اداره جهاد کشاورزی شهرستان در خصوص ضرورت تولید محصولات ارگانیک و عاری از سموم آفات نباتی در محصولات کشاورزی پیگیری  های لازم معمول و گزارش اقدامات انجام شده را در جلسه آتی شورا ارائه نمایند.

جهاد کشاورزی

45 روز

10

مقرر گردید در خصوص آلودگی تشعشعات اتمی آقای قپانی پور از فرمانداری جهت انجام  بازدید از سایت هسته ای هماهنگی های لازم با مسئولین ذیربط را بعمل آورد.

آقای قپانی پور

فرمانداری

در اسرع وقت

11

مقرر گردیدپروژه فاضلاب روستائی در روستاهائی که مشکل دارند توسط شرکت آب و فاضلاب روستائی با انجام طرح های موقت و موثر به مرحله اجرا در آید.

شرکت آب و فاضلاب روستائی

در طول سال

12

مقرر گردید شاخص های عدالت در مسائل بهداشتی درمانی توسط معاونت بهداشتی دانشگاه به کلیه دستگاه ها و ادارات ذیربط ابلاغ گردد و ادارات نسبت به تهیه ،تکمیل و ارسال شاخص های مرتبط اقدام نمایند.

معاونت بهداشتی دانشگاه

کلیه ادارات دانشگاه

در اسرع وقت

13

مقرر گردید اداره فرهنگ وارشاد اسلامی موضوع هماهنگی با دفتر پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد دانشگاه قبل از چاپ هرگونه موضوع در رابطه با اعتیاد را به کلیه نشریات داخلی ابلاغ نماید.

اداره فرهنگ وارشاد اسلامی

در اسرع وقت

14

مقرر گردید در خصوص اجرائی نمودن برنامه جامع کشوری ایدز کلیه دستگاههاو ادارات شهرستان همکاری های لازم درخصوص بحث آموزش ، اطلاع رسانی و انجام مصوبات کمیته راهبردی ایدز را بعمل آورند.

کلیه ادارات

در طول سال

15

مقرر گردید  در خصوص اجرائی نمودن طرح آموزش و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی در زنان،  هر دستگاه و اداره نسبت به معرفی یک فرد به عنوان رابط سلامت و امور مساجد از هر مسجد یک نفر به عنوان رابط محلی به معاونت بهداشتی دانشگاه معرفی نمایند.

کلیه ادارات

امور مساجد

در اسرع وقت

16

مقرر گردید در خصوص جلوگیری از ذبح دام در معابر عمومی دستگاهها  و ادارات ذیربط اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار دهند.

ادارات مرتبط

در طول سال

17

مقرر گردید  کمیته ای بمنظور بررسی وضعیت بهداشتی محل های گردشگری شهرستان با مسئولیت دانشگاه و ادارات مرتبط تشکیل گردد.

دانشگاه و

ادارات مرتبط

در طول سال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ساعت : 8:59 -  روز  : دو شنبه  - 26 /  10 / 1390 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :3261

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر