توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

6:02:55 PM 1399 / 01 / 21
 
اخبار معاونت

اولین دوره

در کارگاه مهارت های زندگی در محیط کار عنوان شد:

یکی از مولفه های مهم خودآگاهی عزت نفس است که به احساس ارزشمندی فرد اشاره دارد

همزمان با فرا رسیدن هفته سلامت روان و با هدف ارتقاء سلامت روان کارکنان در محیط کار، اولین دوره کارگاه های آموزشی "مهارت های زندگی در محیط کار" به همت واحد سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت از تاریخ 8/7/93 لغایت 7/8/93 به مدت 10 روز جهت پرسنل ستاد معاونت بهداشتی برگزار شد.

 

در این دوره که 80 نفر از پرسنل معاونت بهداشتی در دو گروه متشکل از40 نفرحضور داشتند،مهارت های پایه و اساسی در آموزش مهارت های ده گانه زندگی که شامل مهارت خودآگاهی و ارتباط موثر می باشد به شیوه عملی ارائه شد.

 

در کارگاه خودآگاهی شرکت کنندگان با چگونگی شناخت ویژگی های جسمانی ، هیجانی و  رفتاری خود آشنا شده تا بتواند با شناخت بیشتر در مورد خویش ، خصوصیات ، نیازها ، خواسته ها ، اهداف ،نقاط قوت و ضعف و احساسات خود در جهت پذیرش ،تعدیل یا تغییر آنها گام بردارند.

 

یکی از مولفه های مهم خودآگاهی عزت نفس است که به احساس ارزشمندی فرد اشاره دارد که تحت تاثیر عواملی همچون عملکرد فرد، موفقیت ها ،توانایی ها، ظاهر شخص و قضاوتهای افراد مهم شکل می گیرد. برخی از ویژگیهای افرادی که خود را می شناسند عبارتند از : تعیین اهداف واقع بینانه برای زندگی ،افزایش نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف،کنترل و مدیریت احساسات ،هیجانات و پذیرش مسئولیت اعمال و رفتار خود میباشد.

 

در این کارگاه شرکت کنندگان با انجام فعالیت های عملی و کارهای گروهی به شیوه عملی نیز به فراگیری این مهارت پرداختند.

 

در کارگاه مهارت برقراری ارتباط موثر شرکت کنندگان با اصول برقراری ارتباط ، عناصر کلامی و غیرکلامی ارتباط ، گوش دادن فعال، همدلی،  شناخت موانع ارتباط موثر و سبکهای برقراری ارتباط آشنا شدند.

 

در این کارگاه عنوان شد:جذاب بودن محتوای کلام، تهدید آمیز نبودن و استفاده از عناصر غیر کلامی همچون تماس چشمی مناسب ، حالت چهره و تایید و تحسین طرف مقابل باعث تسهیل در ارتباط می گردد.

 

در ادامه شرکت کنندگان با اصول صحیح گوش دادن فعال که شامل ارائه بازخود، سوال کردن و خلاصه سازی مطلب میباشد آشنا شدند در گوش دادن فعال هدف تنها کسب اطلاعات نیست بلکه درک طرف مقابل حمایت عاطفی و حل مشکل از جمله هدفهای دیگری هستند که می توان از طریق این مهارت دنبال کرد.

 

در پایان شرکت کنندگان از طریق انجام فعالیت های گروهی چون آشنایی با حقوق من، مسئولیت های من و نیز ایفای نقش به تمرین این مهارت پرداختند.

 

لازم به ذکر است معاونت بهداشتی درنظر دارد نسبت به برگزاری دوره های مهارت های زندگی جهت سایر گروه هدف دانشگاه اقدام نماید.

 

ساعت : 17:9 -  روز  : چهار شنبه  - 21 /  8 / 1393 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :1470

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر