EN |
    ورود
   8:34:25 AM

توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

1399 / 04 / 21
 

نقش خانواده در پیشگیری از اعتیاد 3

- قانون های روشن و صریح بگذاریم و عواقب عدم رعایت قانون را تعیین کنیم.

 قوانین و انتظارات خودراپیشاپیش بافرزندانمان در میان بگذاریم .

 یکی از عوامل خانوادگی پیشگیری کننده از مصرف مواد داشتن قانون و نظم در خانواده است. بایستی قوانین روشن وضع کنیم. بگوییم چرا لازم است در خانواده قانون داشته باشیم و هر قانون چه فایده ای دارد. به فرزندمان تفهیم کنیم  که قانون شکنی یا نادیده گرفتن قوانین و انتظارات خانواده چه عواقبی دارد .

این قوانین میتواند راجع به تکالیف مدرسه ،کارهای روزمره ،رفتار درمنزل یا بیرون رفتن از منزل باشد، پیامدهایی را برای قانون شکنی در نظر بگیریم  ودر صورت نقض قانون  آنها را پیگیری کنید ، اگر عواقبی را که در نظر گرفته ایم  در صورت نقض قانون اجرا نکنیم  کودک چنین می پندارد که این قوانین چندان اهمیت ندارندو میتواند این قوانین را نادیده بگیرد .

اگر نسبت به قوانین نظارت نداشته باشیم  و خود نیز قوانین اجتماعی حاکم برجامعه را رعایت نکنیم  کودکان راحت تر قوانینی که ما تعین کرده ایم  را نقض میکنند و  ما را زیر سوال میبرند .پاداش ها و عواقب منفی بر اساس سن ،اهمیت موقعیت و شخصیت فرزندمان  متفاوت است..

رعایت قانون راتشویق کنیم .

اگر چه انتظار داریم قانون در خانواده رعایت شود اما فراموش نکنیم که رعایت قانون را تشویق کنیم. تشویق- های کلامی و دادن امتیازاتی مثل  گذراندن وقت بیشتر با کامپیوتر،   نیم ساعت دیرتر به رختخواب رفتن، تهیه بلیط جهت استخر ،سینما ،یا سالن ورزشی ، گردش خانوادگی اضافی، افزایش ساعات دیدن برنامه های تلویزیون ( در حد منطقی)  برای تشویق مناسب است.

عواقب قانون شکنی رادقیق رعایت کنیم .

اگر رابطه خوبی با فرزندانمان داشته باشم و قوانین را هم خوب توضیح داده باشیم آنها عواقب قانون شکنی و تنبیه ها را هم بهتر می پذیرند.

تنبیه هایی مانند گذراندن وقت کمتر  با کامپیوتر، محروم کردن از رفتن به  استخر ،سینما ،سالن ورزشی، کاهش  ساعات دیدن برنامه های تلویزیون یا بازی کامپیوتری و تعطیلات آخر هفته را در خانه ماندن برای این منظور مناسب است.

درمورد اینکه چرا مصرف سیگار و الکل و مواد قابل قبول نیست صحبت کنیم .

عواقب سیگار کشیدن را به بچه ها گوشزد کنیم. مثلا" بگوییم : به درس و مدرسه آسیب خواهد رسید، الگوی بدی  برای خواهر یا برادر کوچکتر ت خواهی بود ، به و ریه هایات آسیب میرسد ، دندانهایت زرد می شوند، روی ارتباط با دیگران  تاثیر منفی خواهد داشت، - تاثیر نامطلوب روی کل اعضاء خانواده و ... خواهد گذاشت.

4- الگوی مناسبی برای فرزندانمان باشیم.

 بچه ها مقلدان خوبی هستند. ـ کوچکترها رفتارهای بزرگترها را دوست دارند.

کودکان دوست دارند از بزرگسالان تقلید نمایند .بارها دیده ایم  که کودکانمان  از شیوه سخن گفتن لباس پوشیدن تلفن زدن رانندگی و ... ازما  تقلید کرده اند .هر کودکی دوست دارد بزرگسال  باشد و بزرگسال بودن به معنای داشت آزادی و قدرت تصمیم گیری مستقل است . وظیفه والدین است که با عدم مصرف و سوء مصرف مواد فهم کودک را تقویت کنند . پدر و مادری که خود سیگار می کشند یا مواد مصرف میکنند شانس ابتلاء فرزندشان به مواد و وابستگی به آن را افزایش می دهند .

سیگار، الکل و مواد مصرف نکنیم .

چنانچه از سیگار ،قلیان ،یا سایر مواد استفاده می کنیم  فرزندمان به احتمال بیشتری به مصرف اینگونه مواد روی خواهد آورد. حال حتی اگر مواد هم مصرف میکنیم  باز هم می توانیم  کارهایی ساده انجام دهیم  تا فرزندمان  به مصرف مواد روی نیاورد .اگر سیگار می کشیم در حضور بچه ها مصرف نکنیم. آنها را از آنچه مربوط به مصرف مواد است دور نگهداریم  و نمی توانیم  ترک کنیم  در باره اثرات اعتیاد آور نیکوتین با فرزندتان صحبت کنیم  به آنها بگوییم  وقتی جوان بودیم  فکر می کردیم  هر گاه اراده کنیم  میتوانیم  ترک کنیم  اما  حالا وابسته شده ایم  و دوست داریم ترک کنیم  .

 راههای دیگری برای تفریح یا خوش گذراندن پیدا کنیم .

به بچه بگوییم از اینکه چیزی مصرف نکردیم و مراقبت سلامتی خود بودیم خوشحال هستیم. در مورد زود گذر بودن لذت ناشی از مصرف مواد توضیح دهید و اینکه در بلند مدت چه عواقبی دارد . اگر میخواهد شادی دائم و سرزندگی داشته باشد راههای بهتر و سالمتری نیز وجود دارد .تماشای فیلم ،پیاده روی ،گردش علمی ،سالن ورزشی و ....

 برای الکل یا تریاک فواید نبافیم.

حتی وقتی فکر می کنیم کودکان و نوجوانان صحبت ما را نمی شنوند در مورد فوائد احتمالی سیگار، الکلو مواد صحبت نکنیم. سیگار ،الکل و مواد برای هیچکس در هیچ حالتی مفید نیست.

5- به بچه هایمان  بیاموزیم دوستان خود را با فکر انتخاب کنند.

 به بچه هایمان  بگوئیم مصرف مواد برای ما  ابداً قابل قبول نیست.

قویترین انگیزه ی نوجوان برای امتناع از مصرف مواد در برابر تعارف دیگران هنگامی است که بدانند والدینشان با مصرف مواد مخالفند و در صورت مصرف از آنها دلسر د می شوند .

مقاومت در برابر فشار جمع را به بچه ها بیاموزیم .

تمرین مقاومت در برابر فشار همسالان بسیار مهم است .به کودکانمان نه گفتن را بیاموزیم.کودکان می توانند یاد بگیرند تا در مقابل پیشنهاد  دیگران مقاومت کرده و از پذیرش تقاضایشان امتناع نمایند.

کودکان در سنین پایین نمی خواهند در برابر کودکان دیگر  کم بیاورند .بنابراین لازم است مهارت هایی کسب کنند تا اگر در برابر چنین موقعیت هایی قرار گرفتند تسلیم نشوند. ممکن است فرزند 10 ساله ما در برابر تقاضای سیگار کشیدن مشکلی نداشته باشد و به راحتی قبول نکند اما 3 سال بعد که نوجوان 13ساله ای شد دچار  شک و دو دلی شود .بنابراین نباید به پاسخ 3 سال پیش فرزندمان  و پاسخ فعلی او دلخوش کنیم و مطمئنشویم که مواد مصرف نخواهد کرد.

فکر نکنند "همه سیگار می کشند ـ همه مصرف می کنند".

گسترش و رواج بیش از حد مواد در جامعه موجب کم رنگی وقاحت موضوع  شده است .و این خیال را در ذهن می پرورانند که چون اکثر افراد مواد مصرف میکنند ایرادی ندارد که ماهم مصرف کنیم و بهنجار است .واقعیت این است که نوجوانان نسبت به  مصرف مواد و سیگار توسط همسالانشان برآورد درستی ندارند و تعداد آنها را بیشتر تخمین میزنند .بنا به نظر خود نوجوانان ، هنگامی که از سنین کودکی وارد نوجوانی میشوند از دوستان و همسالانشان بیشتر یاد میگیرند تا خانواده اما یافته ها ی پژوهشی نشان میدهند همان نوجوان ترجیح می دهد راجع به موضوعات مهم از والدینشان اطلاعات کسب کنند .آمار درستی از مصرف در جامعه در اختیار آنها بگذاریم تا گمان نکنند همه مصرف میکنند .

  6- فرزندانمان را زیر نظر داشته باشیم.  

وظیفه موثر ما زیر نظر داشتن کارهای فرزندانمان  است.

نظارت  بر فعالیتهای فرزندان عامل مهمی است که مانع مصرف مواد غیر مجاز و سیگار میشود  .نتایج پژوهش نشان میدهدنوجوانانی که هفته ای دو روز یا بیشتر در خانه تنها بودند نسبت به نوجوانانی که نظارت والدین بر آنها بیشتر از 5 روز در هفته  بود به مصرف مواد غیر مجاز گرایش بیشتری داشتند.همچنین در مطالعه دیگری نشان داده شده است که کودکانی که والدینشان کمترین نظارت را بر آنان داشته است در سنین پایین تری شروع به مصرف مواد کرده بودند .هرچه سن شروع زودتر باشد مشکلات جدی تری خواهند داشت .

هر زمان که فرزند ما بیرون از خانه است ما باید بدانیم کجاست ، چه می کند و با جه کسی وقت می گذراند.

با دوستان فرزندانمان  رابطه داشته باشیم .

در صورتی که کودکمان  با افراد مصرف کننده  ارتباط داشته باشد بیشتر احتمال دارد که خود او نیز مصرف کننده شود.بخصوص اگر زمان زیادی را بدون نظارت والدین با هم بگذرانند .شناخت دوستان فرزندان ، مارا در تماس نزدیکتری با زندگی روزمره  او قرار میدهد در این صورت بهتر می توانیم  مشکلات فرزند را تشخیص دهیم  و او را راهنمایی کنیم  .می توانیم  فرزندتان را از موقعیت های پر خطر و رفتارهای مخاطره آمیز  دور نگه داریم .

 با والدین دوستان فرزندانمان  آشنا شویم .

طوری برنامه ریزی کنیم که بتوانیم  در گردهمایی ها و جلسات مربوط به مدرسه شرکت کنیم  و با والدین آشنا شویم  . ما  میتوانیم  تلاشهای یکدیگر را تقویت کنیم  و شبکه حمایتی ارزشمندی را برای خود و فرزندانمان  فراهم سازیم  .

ساعت برگشت به خانه و راه تماس با او را مشخص کینم .

وقتی فرزندمان در مهمانی هایی مثل جشن تولد دوستشان شرکت می کنند میتوانیم مثلا به بهانه رساندن او به محل سری به خانه و خانواده میزبان بزنیم و اینکه مهمانی زیر نظر بزرگسالان است یا نه را بفهمیم.

ساعت برگشت به خانه را مشخص کنیم و به فرزندمان بگوییم اگر مشکلی پیش آمدیا خودش زودترخواست به خانه برگردد یا چگونه با ما تماس بگیرد.

به داشتن تفریح های لذت بخش کمک کنیم .

نوجوانانی که در طی اوقات فراغت و تعطیلات پایان هفته به فعالیتهای سازنده و نظارت یافته مشغول هستند به احتمال کمتری به مواد روی می اورند . فرزندان را تشویق کنیم  در اینگونه فعالیت ها شرکت کنند و تا جایی که میتوانیم  او را درگیر در چنین فعالیتهایی  کنیم.  اینها روشهای نیرومندی در پیشگیری هستند .