EN |
    ورود
   11:42:59 PM

توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

1399 / 03 / 14
 

مارها می توانند احتمال وقوع زلزله را تشخیص دهند!؟

دانشمندان چینی می گویند به روش جدیدی برای پیش بینی زمین لرزه پی برده اند و آن تمایل مارها به پرتاب خود با سر به سوی دیوار ها است.

جیانگ ویسانگ , مدیر اداره زلزله شناسی شهر نانینگ در استان جنوبی گوانگشی چین می گوید: در میان همه موجودات روی زمین مارها احتمالا حساس‌ترین موجودات به زلزله اند.

مارها می توانند زلزله قریب الوقوع را از فاصله 120 کیلومتری 75 مایلی تا پنچ روز قبل از زمان وقوع حس کنند و در واکنش به آن رفتار بسیار آشفته ای از خود بروز می دهند.

به گفته ویسانگ , وقتی قرار باشد زلزله روی دهد مارها حتی در سرمای زمستان از لانه های خود خارج خواهند شد و اگر زلزله بزر گ باشد آنها حتی در تلاش برای فرار خود را به دیوار ها می کوبند.

بر همین اساس اداره زلزله شناسی شهر نانینگ که شهری زلزله خیز است سیستمی را تهیه کرده است که با استفاده از تجهیزات پیشرفته بر رفتار طبیعی مارها نظارت کنند.

کارشناسان این اداره با استفاده از دوربین های ویدئویی که مرتبط با یک شبکه اینترنتی 24 ساعته است رفتار مارها را در محل پرورش مشاهده و کنترل می کنند.

علاوه بر مارها برخی جانوران دیگر از جمله سگ ها و جوجه ها نیز نزدیک زمان وقوع زلزله رفتار غیر عادی دارند .