توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

12:24:30 PM 1399 / 04 / 24
 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: رابطین بهداشت با ترویج و انتقال پیامهای سلامت به مردم، نقش بسزایی در کاهش بار بیماریهای مختلف در جامعه دارند.

دکتر محمدرضا نیکبخت روز دوشنبه مورخ (14/7/88) در همایش رابطین سلامت دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: هم اکنون بیماریهای قلبی عروقی در کاشان عامل 37 درصد از مرگ و میر های را تشکیل می دهد که نسبت به سال گذشته 7 درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: ترغیب و ترویج فرهنگ تغذیه سالم در خانواده و جامعه و توجه به ورزش از عوامل اصلی کاهش بیماریهای قلبی و عروقی می باشد که رابطین بهداشت می توانند در این خصوص تقش سازنده ای داشته باشند.

به گفته وی، رابطین بهداشت می توانند در خصوص دیگر بیماریها و معضلات سلامت جامعه از جمله دیابت، چاقی، استفاده از سزارین، اعتیاد ومشکلات روانی نیز آموزشهای لازم را فراگرفته و به جامعه منتقل نمایند.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در همایش رابطین سلامت گفت: بیش از 1400 رابط بهداشت، 70 درصد از خانوارهای شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل را تحت پوشش خدمات آموزشی و بهداشتی قرار می دهند.

دکتر حسن افضلی افزود: از این تعداد رابط، بیش از یکهزار نفر در کاشان و 400 نفر در آران و بیدگل مشغول ارائه خدمات به 64 هزار خانوار ساکن در این دو شهرستان هستند.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس استانداردهای کشوری هر رابط باید به 50 خانوار خدمات ارائه نماید، گفت: این در حالی است که به علت کمبود تعداد رابطین در برخی مناطق حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان، تعداد خانوارهای بهره مند از خدمات یک نفر رابط به 150 خانوار افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: 40 نفر از رابطین کاشانی از بسیجیان نیروی مقاومت سپاه و 20 نفر از آنها روحانیون هستند.

وی با اشاره به شروع فصل سرما در منطقه و احتمال شیوع بیشتر بیماری آنفلوانزای خوکی گفت: به همین علت و به منظور اطلاع رسانی عمومی و آگاهسازی رابطین و به تبع آن افراد آسیب پذیر جامعه ( مادران، کودکان و سالمندان) امسال همایش رابطین سلامت دانشگاه زودتر از روز جهانی داوطلب (14 آذر) برگزار شد.

عضو هیئت علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در خصوص بیماری آنفلوآنزای خوکی و راههای پیشگیری از آن سخنان مبسوطی را ایراد نمود و گفت:رعایت نکات بهداشتی و اصول بهداشت فردی بهترین و موثرترین راه پیشگیری از این بیماری است.
 

 

 راهپیمایی رابطین بهداشت در هفته سلامت:

بیش از 800 نفر از بانوان کاشانی (رابطین بهداشت )روز جمعه 21/1/88 همزمان با چهارمین روز از هفته سلامت که به نام (سلامت و مشارکتهای مردمی در حوادث و بلایا )نامگذاری شده است راهپیمایی نموند.
رابطین بهداشت کاشانی با در دست داشتن پرده نوشته ها و پلاکاردهایی با شعار (تسهیلات بهداشتی در حوادث و بلایا ) مسیر ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، تا محل برگزاری نماز جمعه این شهرستان را پیاده طی نمودند .در این راهپیمایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از معاونین ومدیران ایشان نیز حضور داشتند .لازم به ذکر است از بین رابطین شرکت کننده در راهپیمایی فوق به قید قرعه ،2 نفر جهت تشرف به کربلای معلا و 50 نفر جهت اهدای جایزه انتخاب خواهند شد .
 
 
 
برگزاری کارگاه آموزشی مربیان رابطین بهداشت :

- کارگاه آموزشی روش آموزش مربیان رابطین بهداشت با هدف آشنایی با مجموعة آموزشی رابطین بهداشت ، اصول یاددهی و مهارتهای ارتباطی

به مدت 5 روز در تاریهای 5 ، 7 ، 9 ، 12 و 14 آبانماه سال 1386 برگزار گردید در کارگاه مذکور که توسط واحد گسترش ( برنامه جلب مشارکت مردمی ) با همکاری واحد آموزش سلامت و مرکز آموزش بهورزی برگزار شد 36 نفر از مربیان دوره ندیده ( 25 نفر از مرکز بهداشت کاشان و 11 نفر از مرکز بهداشت آران و بیدگل ) حضور داشتند. به منظور سنجش آگاهی مربیان شرکت کننده در کارگاه پیش آزمون و پس آزمون انجام شد که نتایج آن بشرح زیر می باشد :

- درصد آگاهی مربیان در پیش آزمون 5/59%
- درصد آگاهی مربیان در پس آزمون 5/92%

مقایسه درصدهای فوق نشاندهنده ارتقاء آموزش به میزان 33% می باشد. امید است با رعایت اصول و متون آموزشی در کلاسهای رابطین بهداشت توسط مربیان در حفظ و تداوم برنامه جلب مشارکت مردمی ( داوطلبین سلامت ) کوشا باشیم.

لازم بذکراست براساس ارزشیابی انجام شده از کارگاه مذکور، نظر 9/84% از شرکت کنندگان در مورد مدیریت و برنامه های کارگاه موافق اعلام شده است.

   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر