توصیه های بهداشتی: ما می توانیم الگوی خود مراقبتی برای فرزندان مان باشیم.،داشتن خانه و خانواده ای سالم، ایمن و بانشاط نیازمند خودمراقبتی است،باخودمراقبتی،در هزینه های بهداشتی درمانی خود و خانواده صرفه جویی کنیم،خودمراقبتی به ما کمک میکند تا با قدرت ،سبک زندگی مان را تغییر دهیم و سالم و هدفمند زندگی کنیم،فرد سالم، خانواده سالم، دوستان سالم، همکاران سالم با  خود مراقبتی ،خود مراقبتی یعنی ارتقای  سلامت با تدبیر و امید.

12:14:18 AM 1399 / 01 / 14
 

چند توصیه مهم به والدین برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان

1- اگر فقط در مورد جنبه های منفی مواد مخدر صحبت کنید و فرزندان شما جنبه های به ظاهر مثبت آنها را از همسالان خود شنیده و یا آن را تجربه کرده باشند به شما اعتماد نمی کند و حرف شما را باور نخواهند کرد از فریبنده بودن این مواد نیز با فرزندان خود سخن بگوئید.
2- شک و بدگمانی باتوجه کردن متفاوت است. به فرزندان خود بدگمان و مشکوک نباشید زیرا ممکن است آنها را به مصرف مواد مخدر ترغیب کند.
3- رفتار و عقاید خود را بررسی کنید. مثلاً : ممکن است مادری به فلان کسی حق بدهد که سیگار می کشد چون او پولدار است بیشتر جوانانی که به مصرف سیگار و مواد مخدر گرایش دارند در خانواده هایی زندگی می کنند که با این عقاید سروکار دارند.
4- اگر با تجویز پزشک از داروهای آرام بخش و مسکن استفاده می کنید برای فرزندان خود دلیل آن را توضیح دهید.
5- برای صحبت کردن درباره مواد مخدر با فرزندان نوجوان خود زمانی را اختصاص دهید و آنها را مطمئن سازید که اگر مشکلی داشته باشند به آنها کمک می کنید.
6- به خاطر داشته باشید که تنبیه و خشونت ، در پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر تأثیری ندارد.

توصیه هایی در جهت حفظ بهداشت روانی خانواده و خود و والدین :

1- همیشه آسان ترین راه حل ، بهترین راه حل نیست. اگر با خانواده یا کارفرمایتان درگیری داشته اید یا ناراحتی دیگری دارید چاره کار پناه بردن به آزمایش های خطرناک و مشکوک یا رفتن به جاهای خطرناک یا مصرف مواد سمی و دارویی نیست.
2- یاد بگیرید بدون رد بایستی به تعارف های خطرناک و مشکوک و نابجا برای سیگار یا نظایر آن بگوئید نه و با شهامت و شجاعت این کار را انجام دهید.
3- به همسایگان و دوستان کوچک تر زور نگوئید و نیز نگذارید بزرگترها و قوی ترها چیزی را به شما تحمیل کرده و به شما زور بگویند. فوراً از محیط خطرناک فاصله بگیرید و دور شوید و قضیه را برای افراد مسؤول و با تجربه در مسائل روانی و خانوادگی و اجتماعی و حقوقی بیان کنید.
4- اوقات اضافی خود را به یادگرفتن حرفه و شغل مفید و مناسب « ورزش ، صنایع دستی ، باغبانی » و نظایر آن بگذرانید.
5- در مورد شکست های عاطفی و یا شکست در عشق و ازدواج با مشاورین ، متخصصین و افراد باتجربه و دلسوز مشورت کنید.
6- اگر وضعیت زندگی تان سخت و شکننده است و گاهی احساس می کنید زندگی تان خسته کننده و تکراری شده است به فرزندانتان بیاندیشید که ثمره عمر شما هستند و تلاش شما آنها را به انسانهایی بالنده و خوشنام و موفق تبدیل خواهد کرد.
7- اگر همکار ، همسایه و افراد خانواده و یا کسان دیگری را دوست دارید از راههای منطقی و معمولی جامعه ، احساستان را نسبت به او ابراز کنید با کارت تبریک ، تشکر لفظی ، لبخندهای محبت آمیز و مناسب و یا هر وسیله منطقی دیگر.
8- از سلامت جسمانی ، وضعیت سالم و مناسب خود در راه ورزش های گروهی و کمک در کارهای خانواده ، محل کار و همسایگان حتماً استفاده کنید.
9- اگر همکاران یا آشنایان نزدیک شما سیگار می کشند یا مواد زیان بار دیگری را مصرف می کنند با محبت و احترام و آرامش خطرها و ضررهای سیگار را هر هفته یک یا دوبار به آنها یادآوری کنید.
10- از مصرف هرگونه دارو و آرام بخش بدون تجویز پزشک خودداری کنید. درغیراینصورت به کودکان خود یاد خواهید داد که به طرف مصرف داروها و آرام بخشهای غیرمجاز و خطرناک مانند انواع مواد مخدر روی بیاورند.
11- اگر مشکل مالی دارید با صرفه جویی درآمد و پرهیز از درآمدهای مشکوک و برنامه ریزی مناسب برای مخارج زندگی وضع را تحمل پذیرتر کنید. با خوب کارکردن کمک به صرفه جویی در خانواده یا هنر و صنعت شخصی خود تلاش کنید وضع بهتری برای خود و خانواده فراهم نمائید.
12- دانش ها ، هنرها و ارزشها و صنعت های بسیاری وجود دارد که هم ایجادکننده شغل و درآمد است و هم یادگرفتن و استفاده از آنها بسیار لذت بخش و سرگرم کننده است و مفید نیز می باشد این واقعیت را فراموش نکنید.
13- با مشارکت در انجمن ها و سازمانهای محلی و خودجوش زمینه علمی کاهش اعتیاد و حضور مؤثر خود را در جامعه فراهم کنید.
14- در ارتباط با انجمن اولیاء و مربیان تلاش کنید تا مدرسه برنامه های دقیق و مؤثر آموزش پیشگیری از اعتیاد برای دانش آموزان اجرا کنید.
15- والدین لازم است روابط صمیمانه و نزدیکی با هم داشته باشند تا خود الگویی برای فرزندانشان باشند در عین حال روابط مناسب و متعادلی برای فرزندان داشته باشند.
16- همواره امیدوار و مثبت بیاندیشید و این امر را به فرزندانتان آموزش و انتقال دهید تا در زندگی با اعتماد به نفس و عزت نفس لازم با مشکلات و سختی های آن دست و پنجه نرم کرده و بطور موفقیت آمیز با آنها روبرو شده برآنها چیره شوند.

 خانواده و اعتیاد

مردم فقط به فکر حفاظت از فرزند خود هستند،این کافی نیست، باید به کودک آموخت که وقتی انسان بالغی می شود از خود حفاظت کند ،ضربه های سرنوشت را تحمل نماید و فریب ثروت و یا فقر را نخورد،بیش از آنچه در راه جلوگیری از مرگ او بکوشید باید هنر زندگی کردن را به او بیاموزید.  ( ژان ژاک روسو )

مقدمه:
خانواده ستون سلامت فرد است بسیاری از الگوهای رفتاری ابتدا در خانواده شکل گرفته و تداوم می یابد از آنجا که والدین اولین افرادی هستند که رفتار کودک را شکل می دهند باید از صفات شخصیتی فرزندشان اطلاعات کافی داشته باشند .فعالیت های مناسب و سالم در مجموعه خانواده و همراهی والدین عامل مهمی برای پیشگیری از گرایش به مصرف مواد مخدر است.

آنچه والدین باید بدانند:

1) اطلاع کافی از صفات شخصیتی فرزندشان:والدین باید شناخت دقیق از خصوصیات، علائق و حتی توانمندی های فرزندانشان داشته باشند داشتن شناخت اولین قدم در برقراری یک ارتباط مناسب است.

2) برقراری ارتباط صحیح با فرزندان : داشتن مهارت برقراری ارتباط ابتدا برای خود والدین ضروری است تا بتوانند روابط صمیمانه و مؤثری بین اعضاء خانواده ایجاد کنند داشتن یک رابطه ی خوب راه را برای بیان عواطف و احساسات و حتی در میان گذاشتن مسائل و مشکلات برای فرزند باز می گذارد.
 3) تقویت اعتماد به نفس آنان: والدین در ایجاد اعتماد به نفس فرزندان نقش مؤثری ایفا می کنند تقویت ویژگی های مثبت فرزند و کمک به پذیرش ضعف ها اعتماد به نفس واقعی را در فرزند تحکیم می کند.
4) ساماندهی ارزشهای معنوی : والدینی که ارزشهای معنوی را در زندگی دنبال می کنند و در زندگی عملی خود به آن پایبندند معنویت را به زندگی فرزند خود هدیه داده اند.
5) پرهیز از سرزنش و تحقیر فرزندان : احترام به شخصیت فرزند باعث می شود که او نیز در درون خود احساس ارزشمندی داشته باشد.
 6) پرهیز از مقایسه آنان با دیگر ان:والدین باید بدانند هر کس دارای خصوصیات منحصر به فرد خویش است و مقایسه فرزندشان با دیگران نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه فردیت او رانیز زیر سؤال می برد.

 آنچه والدین باید به آن توجه کنند:

1) ناکامی و شکست تحصیلی فرزندشان: بسیاری از رفتارهای انحرافی بعد از ناکامی ها و ناتوانی در تحمل آنها ایجاد می شود.
2) برقراری رابطه با همسالان منحرف یا همسالانی که به رفتارهای انحرافی گرایش دارند:در دوران کودکی و نوجوانی گروه همسالان مهمترین تاثیر را در رفتار های فرد دارند.
3) احساس خجالت و یا گوشه گیری نامناسب فرزند
4)عصبی بودن و رفتارهای پرخاشگرانه
5) مهارت های اجتماعی و سازگارانه ضعیف
6) داشتن این اعتقاد که مصرف مواد بین همسالان و در محیط های اجتماعی عملی قابل قبول است.

و در نهایت:

سخن را با کلامی شیرین از امیرالمومنین (ع) به پایان می بریم:
کسی که شخصیتش مورد احترام قرار گرفت، لغزشها و شهوتها در نظرش بی ارزش می شود.
   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر